19 May, 2022

Polska będzie przyjmować rannych żołnierzy i cywilów z Ukrainy. Nawet stu pacjentów dziennie

Polska będzie przyjmować rannych żołnierzy i cywilów z Ukrainy. Nawet stu pacjentów dziennie

Punkt przyjęcia rannych żołnierzy i cywilów z Ukrainy ma powstać w Chełmie. To pierwsza tego typu medyczna struktura organizacyjna w Polsce. Jak twierdzi gen. prof. Grzegorz Gielerak, jest to odpowiedź na potrzeby pomocy, jakiej wymagają ofiary wojny w Ukrainie.

HUB-Med powstanie w Chełmie. Pomoc dla 100 osób na dobę

Za HUB-Med w Chełmie, mieście położonymw województwie lubelskich, ma odpowiadać Wojskowy Instytut Medyczny. Szef WIM, gen. prof. Grzegorz Gielerak, powiedział, że “miałby ruszyć w czasie dwóch tygodni od momentu podjęcia – na poziomie międzyrządowym – decyzji o jego uruchomieniu”, a “pomoc mogłoby tam uzyskać nawet 100 osób na dobę”.

“Projektowana jednostka jest pierwszą tego typu medyczną strukturą organizacyjną w Polsce, zaaranżowaną jako celowa, uwzględniająca standardy prowadzenia ewakuacji medycznej odpowiedź na potrzeby pomocy, jakiej wymagają osoby ranne – ofiary wojny w Ukrainie” – podkreślił gen. Gielerak.

Zapotrzebowanie na personel medyczny

W skład personelu placówki miałoby wejść 65 fachowców – lekarzy, pielęgniarek i ratowników. Pracami placówki będą kierować oficerowie-lekarze, którzy mają doświadczenie w organizacji zabezpieczenia medycznego podczas misji wojskowych oraz w trakcie walki z pandemią SARS-CoV-2.

“Warto podkreślić, że niemałą część personelu medycznego będą stanowić osoby posiadające praktykę w organizacji pomocy medycznej realizowanej w warunkach konfliktu zbrojnego, co bez wątpienia będzie ważną i unikalną wartością dodaną rozwiązania, jakie chcemy zaproponować ” – mówi generał.

Pomoc ofiarom wojny

Stworzenie punktu przyjęć i segregacji medycznej ma polegać na przygotowaniu od podstaw jednostki medycznej, która będzie gotowa do sprawnej realizacji przyjęć rannych i ich kwalifikacji do dalszego leczenia w wybranym szpitalu. Wybór szpitalu ma być dopasowany pod kątem rodzaju leczenia obrażeń, jakich doznał dany pacjent.

Przeprowadzane będą również niezbędne zabiegi medyczne, w tym chirurgiczne.

Nadrzędną zasadą działania jednostki ma być ratowanie:

  • życia,
  • kończyn
  • i wzroku.

Hospitalizacja ma trwać nie dłużej niż 72 godziny. Następnie chorzy mają być kierowani do szpitali w Polsce.

“Zangażowani w powstanie HUB-Med. specjaliści WIM przystąpili do zadania w sposób pozwalający szczegółowo określić warunki realizacji nowego rodzaju potrzeb w zakresie zabezpieczenia medycznego osób z obrażeniami pola walki, poddawanych planowej, taktycznej i strategicznej, ewakuacji medycznej oraz fachowej kwalifikacji do leczenia, co z powodzeniem będzie mogło być wykorzystane w przypadku konieczności powtórnego rozwinięcia tego typu jednostki w nowych okolicznościach, lokalizacjach” – mowi gen. Gielerak.

Planowanie powstawnia takiej struktury pozwoliło również na ocenę zasobów medycznych i zoptymalizowanie kadr, co daje duże możliwości strategiczne.

Za koordynację ewakuacji medycznej, zarówno krajowej, jak i zagranicznej, miałoby odpowiadać Centrum Koordynacji Ewakuacji Medycznej zlokalizowane w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych.

Źródło: poradnikzdrowie.pl

 

Podobne artykuły