Polacy zatrzymani w Iraku. Jest wyjaśnienie
W Bagdadzie zatrzymano pięciu Polaków. Pojawiły się informacje, że są podejrzani o szpiegostwo. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w Iraku dementuje jednak te informacje i podaje prawdziwy powód zatrzymania. Do sprawy odniósł się już minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
Posłuchaj artykułu
x1 x2 x1.75 x1.5 x1.25 x1 x0.75 00:00 / 00:00 Audio generowane przez AI (ElevenLabs) i może zawierać błędy
AHMAD AL-RUBAYE/AFP/East News / East News Procesja pogrzebowa członków szyickiej grupy paramilitarnej z Iraku Kataib Hezbollah, którzy zginęli dzień wcześniej w ataku w Bagdadzie, na screenie wpis Radosława Sikorskiego (X/sikorskiradek) W mediach pojawiły się informacje, że Iracka Służba Bezpieczeństwa Narodowego aresztowała pięciu Polaków podejrzanych o szpiegostwo na rzecz Izraela. Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo Gen. Polko o działaniach Iranu. "Zachowanie szczura zapędzonego pod ścianę"
Poznaj kontekst z AI
Ile osób zostało zatrzymanych w Iraku? Jakie były powody zatrzymania Polaków? Kto wypowiedział się na temat zatrzymania? Jakie informacje podał minister Radosław Sikorski? Z komunikatu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Iraku, opublikowanego przez iracką agencję INA wynika jednak, że to nieprawda. “Doniesienia rozpowszechniane przez niektóre media i platformy społecznościowe dotyczące zatrzymania siatki szpiegowskiej w Bagdadzie są fałszywe” — czytamy.
- Czarny scenariusz. Kryzys uchodźczy w Europie może wybuchnąć ze zdwojoną siłą
Polacy zatrzymani w Iraku. Jest komentarz Radosława Sikorskiego
Resort potwierdził jednak, że tamtejsze władze zatrzymały pięcioro obywateli Polski. Około dziesięciu dni temu legalnie wjechali do Iraku. Podejrzenia wzbudziła ich obecność w pobliżu placu Tahrir. “Po sprawdzeniu ich dokumentów, procedur wjazdowych oraz pobytu w Iraku potwierdzono, że wszystkie formalności zostały dopełnione zgodnie z prawem, a ich obecność w kraju jest legalna” — wyjaśniono. Ministerstwo apeluje też, by opierać się jedynie na oficjalnych źródłach informacji.
- Teheran zmienia taktykę ataków. Jest deklaracja prezydenta Iranu
Do sprawy odniósł się minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. “Co prawda polecieli wbrew ostrzeżeniom MSZ w pierwszy dzień wojny, ale wedle informacji naszego konsula w Iraku już zostali zwolnieni” — napisał na X. twitter.com Wśród zatrzymanych był podróżnik i youtuber Dawid Fazowski, który prowadzi kanał “Przez świat na fazie”. “Zostałem zatrzymany i pogadali ze mną i odwieźli” — napisał w relacji na Instagramie. “Wszystko, co czytacie w internecie to fejk! Miałem zwykłe zatrzymanie, by sprawdzić dokumenty, bo to dość dziwne, co tu robimy” — dodał.Sytuacja w Bagdadzie staje się coraz bardziej napięta, a Iran kontynuuje ataki na irackie bazy wojskowe. Kilka dni temu ambasada USA wezwała Amerykanów do natychmiastowego opuszczenia kraju. Opracowanie:
- Diana Szwajcer-Rubaszewska