27 June, 2022

Polacy już wybrali. Zobacz, kogo chcą jako następcę Kaczyńskiego w PiS

Polacy już wybrali. Zobacz, kogo chcą jako następcę Kaczyńskiego w PiS

Mimo że sam Jarosław Kaczyński (73 l.) zasugerował niedawno, że zarówno na stanowisku wicepremiera ds. bezpieczeństwa, jak i szefa PiS godnie zastąpi go Mariusz Błaszczak (52 l.), Polacy mają na ten temat inne zdanie. Najwięcej, bo aż 14,2 proc. pytanych przez SW Research dla rp.pl, wskazuje Mateusza Morawieckiego (54 l.) jako najlepszego kandydata na prezesa PiS.

Pytanie w sondażu – przeprowadzonym w dniach 21-22 czerwca wśród 800 osób – brzmiało: “Który z polityków byłby najlepszym kandydatem do zastąpienia Jarosława Kaczyńskiego w roli prezesa PiS?”

Ludzie myślą inaczej niż prezes

Z odpowiedzi opublikowaych w niedzielę wynika, że 14,2 proc. respondentów wskazało Mateusza Morawieckiego.
Na drugim miejscu znalazł się prezydent Andrzej Duda (50 l.), na którego głos oddało 9,7 proc. ankietowanych. I dopiero w trzeciej kolejności – według pytanych – prezesa PiS powinien zastąpić szef MON Mariusz Błaszczak, który uzyskał 7,6 proc.
Prawie połowa w ogóle nie ma zdania

Zdaniem 3,5 proc. ankietowanych następcą Kaczyńskiego mogłaby być też Beata Szydło (59 l.). 2,8 proc. respondentów widziałoby zaś w tej roli Zbigniewa Ziobrę (51 l.).

Z kolei według 20,8 proc. ankietowanych następcą Jarosława Kaczyńskiego powinien zostać inny, niewymieniony w odpowiedziach polityk. A najwięcej, bo aż 41,3 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie” – donosi rp.pl.

Kaczyński dokładnie tydzień temu ogłosił, że odchodzi z rządu (jest wiceministrem ds. bezpieczeństwa), by się skupić na partii (jest jej prezesem od 2003 r.). To właśnie przy tej okazji dał do zrozumienia, że jako swego następcę widziałby Błaszczaka.

Podobne artykuły