02 November, 2021

PiS zabierze Polakom groby. Nowe prawo

PiS zabierze Polakom groby. Nowe prawo

Kolejny kontrowersyjny projekt ustawy w Sejmie. Okazuje się, że tym razem rząd chce pozbawić Polaków nagrobków. Oczywiście politycy nie będą jak hieny cmentarne plądrujące grody, niech wyobraźnia aż tam wam nie hula. Jak ujawnia Radio ZET, chodzi konkretnie o zabranie prawa do posiadania nagrobka.

Nowy Ład będzie dotyczył nie tylko codziennego życia Polaków, ale także ich życia po śmierci. W Sejmie znajduje się już rządowy projekt ustawy o pochówku, cmentarzach i nagrobkach, a w nim znajdziemy dość kontrowersyjny przepis. Okazuje się, że pomniki stawiane na miejscach pochówku będą własnością cmentarza, a nie osób je stawiających.

Do kogo należy grób? PiS zmienia przepisy

Jak wyjaśnia biznes.radiozet.pl, „w ustawie o pochówkach i funkcjonowaniu cmentarzy rząd zawarł przepis, według którego Polacy nie będą już właścicielami stawianych przez siebie nagrobków i pomników”. Celem tej zmiany jest unowocześnienie i cyfryzacja systemu, ponieważ powstanie centralny rejestr grobów i miejsc spoczynku, rejestr cmentarzy, elektroniczna karta zgonu oraz elektroniczne księgi cmentarne. Wśród zapisów znalazł się ten jeden, który pozbawia Polaków prawa własności nagrobków i pomników.

    Wszelkie groby, nagrobki, grobowce i inne kompozycje architektoniczne wzniesione na terenie cmentarza są własnością właściciela cmentarza. Mogą one być wznoszone, przerabiane i odnawiane przez osoby dysponujące uprawnieniami fundatora grobu lub prawem do grobu – czytamy w projekcie ustawy.

Krzysztof Wolicki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego, w rozmowie z „Super Expressem”, zwrócił uwagę, że „to co w ziemi jest własnością cmentarza”, ale nagrobki i pomniki należą do dysponentów. Co więcej, obecnie osoba finansująca budowę nagrobka jest jego właścicielem. Jeśli jednak zmienią się przepisy, a właściciel kwatery cmentarnej zdecyduje się na nadbudować grób, „inwestycja będzie należała do właściciela cmentarza”.

    Ustawodawca powołuje się na prawo rzymskie, że jeśli coś jest trwale związane z ziemią, to jest własnością właściciela. Gdy postawię pomnik za 10 tys. zł, a później stwierdzę, że mi się nie podoba i go zdemontuje, to czy w tym momencie okradam właściciela cmentarza?  – wyjaśnia Wolicki. („Super Express)

Rząd PiS coraz bardziej wpędza Polaków do grobu…

Źródło: planeta.pl

Podobne artykuły