Rozporządzenie o podwyżkach dla parlamentarzystów i osób piastujących wysokie stanowiska w państwie prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek. Jeszcze tego samego dnia wieczorem zostało ono opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Wyższe pensje dla polityków. PiS podnosi pensje nie tylko wiceministrom

Na podwyżce najbardziej zyskują… marszałkowie Sejmu i Senatu. Od 1 sierpnia ich pensje wynoszą 20,5 tys. zł i są o 75 proc. wyższe od tych, które otrzymywali dotychczas. Identyczne wynagrodzenie będzie otrzymywał premier – w jego przypadku podwyżka jest o 40 proc.

Czterdziestoprocentowe podwyżki dostali też ministrowie oraz prezesi IPN, NIK czy KRRiTV. O 60 proc. podniesiono za to wynagrodzenia dla wiceministrów – dotychczas zarabiali po ok. 10 tys. zł, teraz dostaną po 16 tys. Podwyżkę w takiej samej wysokości dostali też posłowie i senatorowie (z 10,5 tys. na 15,3 tys. łącznie z dietą).

Katalog osób, które będą zarabiały więcej, jest jednak znacznie dłuższy. W gronie tym są m.in. prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, rzecznik praw dziecka, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, rzecznik finansowy, prezes Polskiej Akademii Nauk, członkowie komisji ds. pedofilii, a także prezes NBP wraz z zastępcami oraz wojewodowie.

PiS zapowiada także podniesienie wynagrodzeń dla prezydenta i byłych prezydentów RP, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Projekt ustawy w tej sprawie ma złożyć w poniedziałek wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

– Zakładany wzrost wynagrodzeń jest taki, jak w ostatnich pięciu latach średni wzrost wynagrodzeń w gospodarce narodowej. Nie ma tutaj niczego nadzwyczajnego – tylko potraktowanie parlamentarzystów tak jak każdej innej grupy zawodowej – tłumaczy podwyżki premier Mateusz Morawiecki.

“Nic nikomu nie zabieram. Zbieram pieniądze obywateli i przekazuję na utrzymanie państwa, budowę dróg, szkół, szpitali. A reforma podatkowa aż dla 90 proc. płacących podatki będzie korzystna lub neutralna. To ponad 23 miliony osób. Rocznie to około czternastu miliardów złotych więcej w portfelach Polaków. Niemal dziewięć milionów osób przestanie płacić PIT” – tłumaczy w poniedziałkowym “Fakcie” minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.