01 July, 2022

Od 1 lipca Polacy mogą wjechać na Białoruś bez wiz

Od 1 lipca Polacy mogą wjechać na Białoruś bez wiz

„W trosce o dobrosąsiedzkie stosunki Głowa Państwa zdecydowała się na wprowadzenie tymczasowego bezwizowego wjazdu dla obywateli polskich” – cytuje portal komunikat  białoruskiej Komisji ds. Granic.

Polacy będą mogli wjechać bez wiz na terytorium Białorusi od północy 1 lipca do 31 grudnia włącznie.

Granicę będzie można przekraczać w punktach kontrolnych, informując jedynie białoruskich pograniczników “o zamiarze wizyty w strefie przygranicznej, ze wskazaniem miejscowości i celu wizyty”.

– To potwierdza naszą otwartą politykę wobec sąsiadów i krajów na całym świecie – przekonywał cytowany przez państwową agencję BiełTA politolog Wadim Borowik. – Widzimy, że granice otwarte dla obywateli republik bałtyckich wywołały poruszenie. Na Białoruś przyjechały tysiące Litwinów i Łotyszy – mówił, stwierdzając, że dla Białorusi „jest to korzystne”, ponieważ przybysze „mogą kupować wysokiej jakości produkty w korzystnych cenach, skorzystać z usług turystycznych”. – Niech Polacy przyjadą i zobaczą wszystko sami. Zobaczą, że Białoruś jest krajem w centrum Europy, które zapewnia bezpieczeństwo swoim obywatelom, oferuje produkty wysokiej jakości, doskonałą turystykę – powiedział.

Według Borowika wielu „zwykłych Polaków” skorzysta z możliwości odwiedzenia Białorusi bez wizy. – Nie mówimy o bogaczach. (Oni) polecą do Courchevel, na Lazurowe Wybrzeże we Francji. Ale jest ich 5-10 proc. A prosty Polak, który zarabia na życie swoją pracą, z przyjemnością przyjedzie na Białoruś. Nie kupi tu kawy za 10 euro, a kupi za półtora. Wynajmie pokój w hotelu w centrum miasta z pięknym widokiem za rozsądną cenę, przespaceruje po czystych i zadbanych ulicach (…) Białoruś jest cicha, spokojna, bezpieczna, a to również przyciąga turystów – mówił były mąż zaufania Aleksandra Łukaszenki, a obecnie wiodący propagandysta.

Jednocześnie polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zamieszcza na swojej stronie ostrzeżenie dla podróżujących, że “ze względu na wzrost napięcia i wydarzenia wojenne w regionie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza obywatelom polskim wszelkie podróże do Republiki Białorusi”.

Ostrzega też, że w przypadku zaostrzenia sytuacji i np. zamknięcia granic, ewakuacja Polaków z terytorium Białorusi może być utrudniona.

“Osoby przebywające na Białorusi powinny bezwzględnie: zarejestrować się w systemie Odyseusz oraz na bieżąco śledzić informacje MSZ na profilach placówek RP w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych” – czytamy na stronie MSZ.

Podobne artykuły