Uchylono immunitet Tomaszowi Szmydtowi. Bodnar: To podstawa do wydania listu gończego
Tomasz Szmydt Źródło:PAP / Rafał Guz Sąd dyscyplinarny NSA uchylił immunitet sędziemu Tomaszowi Szmydtowi. Wcześniej minister Adam Bodnar poinformował, że decyzja wymiaru sprawiedliwości będzie podstawą do wydania za nim listu gończego.
Sąd dyscyplinarny Naczelnego Sądu Administracyjnego uwzględnił wniosek Prokuratury Krajowej o uchylenie immunitetu sędziemu Tomaszowi Szmydtowi, a także jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie. Zadecydowano również o zawieszeniu go w czynnościach służbowych.
Szmydt bez immunitetu. Bodnar o liście gończym
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar poinformował wcześniej, że pozytywna decyzja wymiaru sprawiedliwości w tej sprawie będzie stanowić podstawę do wydania za sędzią, który uciekł na Białoruś i poprosił tamtejsze władze o azyl polityczny, listu gończego oraz noty Interpolu.
– Nikt się nie spodziewa, że teraz polskie służby będą cokolwiek robiły na terytorium Białorusi – podkreślił Prokurator Generalny w rozmowie z dziennikarką stacji TVN24. Wyjaśnił jednak, że postanowienie o poszukiwaniu ograniczy Szmydtowi możliwość poruszania się.
Śledztwo ws. ucieczki sędziego na Białoruś
Polityk przypomniał, że we wniosku przedstawiono zarzut szpiegostwa, ścigany na podstawie art. 130 Kodeksu karnego. – Z tego, co wiem, to śledztwo jest bardzo intensywne i trwa w zasadzie od samego początku, odkąd się dowiedzieliśmy o tej sytuacji – poinformował Bodnar.
Postępowanie dotyczące udziału Szmydta w działaniach obcego wywiadu wszczęto we wtorek. Dzień wcześniej podjęto w tej sprawie czynności sprawdzające. Celem działań śledczych jest ustalenie okoliczności ewentualnej współpracy polskiego sędziego z zagranicznymi służbami, w tym zakresu wiadomości, które potencjalnie mogły zostać im przekazane.
Śledztwo prowadzi Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Warszawie. Czynności do wykonania zlecane są natomiast Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Wspólnie przyglądają się zarówno działaniom Szmydta, jak i jego sytuacji majątkowej, osobistej i zawodowej.