Podczas niedawnego posiedzenia Sejm przyjął ustawę, której celem jest poprawa efektywności energetycznej budynków. Nowe przepisy mają przyczynić się do oszczędności energii i zmniejszenia kosztów eksploatacji nieruchomości. 25 września nowymi przepisami zajęła się senacka Komisja Infrastruktury.
Z doniesień “Rzeczpospolitej” wynika, że ustawa wejdzie w życie prawdopodobnie wiosną 2023 r. Będzie się z nią wiązał kolejny obowiązek nałożony na właścicieli nieruchomości.
“Zarówno domy, jak i mieszkania będą musiały obowiązkowo posiadać świadectwa energetyczne. Dla domu wydanie takiego zaświadczenie przez rzeczoznawcę będzie kosztem na poziomie kilkuset złotych”.
Ustawa poprawiająca efektywność energetyczną budynków. Co zakłada?
Podczas wtorkowych obrad senackiej Komisji Infrastruktury wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński mówił, że celem ustawy jest to, by w Polsce powstawały budynki o jak najwyższych parametrach cieplnych, “z nowoczesnymi, dobrej jakości ekologicznymi rozwiązaniami”. W konsekwencji ma się to przyczynić do oszczędności energii i zmniejszenia kosztów eksploatacji budynków.
Nowela zakłada m.in. wprowadzenie zmian dotyczących wymagań związanych z kontrolą systemów ogrzewania i systemów klimatyzacji, które rozszerzają zakres systemów objętych obowiązkiem kontroli (dotyczyć to będzie systemów o mocy ponad 70 kW.).
Umożliwiony ma być też powszechny dostęp do podstawowych informacji zawartych w świadectwach charakterystyki energetycznej gromadzonych w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków, a także podniesiona zostanie jakość merytoryczna sporządzanych świadectw charakterystyki energetycznej (dotyczyć to będzie także protokołów sporządzanych z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji).
Inne rozwiązania obejmują m.in. wprowadzenie zmian korygujących istniejące mechanizmy “w obszarze sporządzania i przekazywania świadectw charakterystyki energetycznej oraz protokołów z kontroli systemów ogrzewania lub systemów klimatyzacji”.
Ponadto inwestorzy (w tym deweloperzy i inwestorzy indywidualni) będą musieli dołączać świadectwa charakterystyki energetycznej budynków do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie. Rozwiązanie to dotyczy niektórych grup budynków.
Ustawa zakłada też wprowadzenie obowiązku montażu w określonych budynkach systemów automatyki i sterowania, zgodnie z przepisami unijnymi.