Trend na TikToku może zagrozić dziewczętom. Szkoły w Berlinie dostały pismo
Nastolatki przeglądające TikToka Źródło:Shutterstock / Iryna Imago Senatorka ds. edukacji w Berlinie ostrzegła kilkaset szkół o powrocie niebezpiecznego trendu na TikToku, zachęcającego do molestowania dziewcząt w określony dzień, 24 kwietnia.
Niemieckie media informują o środku zaradczym, jaki podjęła senatorka ds. edukacji w Berlinie, Katharina Guenther-Wuensch. Polityk skierowała list do ośmiuset szkół, w którym ostrzegła przed niepokojącym trendem w sieci o nazwie „Narodowy Dzień Gwałtu”.
W piśmie ostrzegła przed możliwym molestowaniem seksualnym młodych kobiet i dziewcząt w środę 24 kwietnia. Według fałszywych treści rozpowszechnianych w sieci tego dnia takie czyny miałyby pozostać bezkarne.
„Narodowy Dzień Gwałtu”. Trend wrócił po trzech latach
Wideo zachęcające do molestowania młodych kobiet i dziewcząt w określony dzień po raz pierwszy zamieszczono na TikToku w 2021 r. Chociaż film został usunięty z serwisu, sprawa nie zniknęła. „Aktualnie ta fałszywa informacja znów coraz chętniej jest podchwytywana przez użytkowników TikToka i jest rozpowszechniana m.in. poprzez czaty w szkołach” – napisała Katharina Guenther-Wuensch.
Od 9 kwietnia statystyki Google Trends pokazywały wzrost zainteresowania wyszukiwaniem tego terminu. Użytkownicy w Niemczech szukali odpowiedzi na pytanie „is april 24th national r@pe day” (czy 24. kwietnia to dzień gwałtu) oraz „National Rape Day”.
– Zasadniczo jest to coroczny i odrażający trend, z którego szkoły i rodzice często nie zdają sobie sprawy – powiedziała „Spieglowi” dyrektorka szkoły i pierwsza ambasadorka cyfrowa Dolnej Saksonii, Silke Muelle.
Nie jest jasne, co zapoczątkowało szerzenie tej informacji na popularnej chińskiej aplikacji. Dziennikarze„Spiegla” przypuszczali, że ktoś postanowił w ten sposób ośmieszyć ideę Miesiąca Świadomości Napaści na tle Seksualnym. Jest to coroczna kampania zapoczątkowana przez amerykańską organizację non-profit National Sexual Violence Resource Center.
Według agencji dpa na nagranie w kilku szkołach zwrócili uwagę także sami uczniowie. List senatorki był elementem prewencji.