01 July, 2022

Morawiecki: UE i Rosja zgadzają się. Plan dotyczący Kaliningradu jest potrzebny

Morawiecki: UE i Rosja zgadzają się. Plan dotyczący Kaliningradu jest potrzebny

Rosja i Unia Europejska zgadzają się, że konieczne jest opracowanie planu dotyczącego przepływu towarów między Rosją kontynentalną a eksklawą kaliningradzką – powiedział dziś premier Mateusz Morawiecki.
Obwód kaliningradzki, zamieszkały przez nieco ponad milion ludzi, leży między państwami UE i NATO – Polska i Litwą.

W związku z nałożeniem na Rosję unijnych sankcji po inwazji na Ukrainę, Litwa w czerwcu zablokowała tranzyt towarów z Rosji, które trafiały do Kaliningradu przez jej terytorium.

Zakaz dotyczył towarów objętych sankcjami, m.in. materiałów budowlanych, cementu czy węgla.
Rosja zareagowała oburzeniem na tę decyzję, twierdząc, że Litwa złamała w ten sposób zapisy traktatu akcesyjnego do Unii Europejskiej, w którym znajdowały się uzgodnienia co do tranzytu towarów przez jej terytorium do rosyjskiego Kaliningradu.

Dziś premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że Unia Europejska i Rosja zgodziły się, że plan dotyczący Kaliningradu jest potrzebny

– Rosja i Unia Europejska zgadzają się, że konieczne jest opracowanie planu dotyczącego przepływu towarów między Rosją kontynentalną a eksklawą kaliningradzką – powiedział.

Morawiecki dodał, że obie strony uznały, że warto uzgodnić plan, który nie naruszy de facto sankcji, “bo szczerze mówiąc, obwód kaliningradzki to bardzo mała część Rosji”.

Także dzisiaj prezydent Litwy Gitanas Nauseda oświadczył, że zarzuty Rosji dotyczące ograniczeń w transporcie niektórych towarów do Kaliningradu są częścią kampanii dezinformacyjnej, a Moskwa stara się wykorzystać tę okazję do stworzenia propagandowej bańki próbuje groźbami zastraszyć Litwę.

Kilka dni temu gubernator obwodu kaliningradzkiego Anton Alichanow zapowiedział, że władze obwodu opracowują obecnie z rosyjskim MSZ środki odwetowe, które wpłyną na sektor transportowy Litwy.

Podobne artykuły