MON ujawnia szczegóły kwalifikacji wojskowej i szkoleń rezerwy. Obejmą też kobiety
Ochotnicy wciąż przyjmowani do WOT
Jeszcze w ubiegłym roku wyjaśniano, że osoby te otrzymają propozycję odbycia ćwiczeń rezerwy, trwających dwa dni – najlepiej w weekend. Ta opcja będzie dotyczyć osób bez przeszkolenia. Drugi, 16-dniowy wariant, proponowany będzie osobom już po wstępnym przeszkoleniu.
Do wojska nadal przyjmowani będą też ochotnicy – głównie jednak osoby młode i bez pracy na pełen etat, które mogą sobie pozwolić na 16-dniowe szkolenie w trakcie ferii czy wakacji. Inną opcją są szkolenia weekendowe, trwające około miesiąca. Tego typu zajęcia organizować będą Wojska Obrony Terytorialnej, a po ich zakończeniu uczestnicy będą składać przysięgę wojskową.
Cztery kategorie wojskowe
Raz do roku będą też organizowane jednodniowe ćwiczenia dla chętnych. W 2022 r. organizowano takie zajęcia jesienią. Trzeba pamiętać, że w naszym kraju rozróżnia się cztery kategorie wojskowe: A. B, D i E:
- kategoria A – zdolny do czynnej służby wojskowej;
- kategoria B – czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej, co oznacza przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do dwudziestu czterech miesięcy od dnia badania rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej;
- kategoria D – niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju;
- kategoria E – trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej, zarówno w czasie pokoju, jak i w razie ogłoszenia mobilizacji w czasie wojny.
Po otrzymaniu określonej kategorii można ubiegać się o jej zmianę. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek w Wojskowym Centrum Rekrutacji, załączając zaświadczenie lekarskie odnośnie aktualnego stanu zdrowia.