14 February, 2022

Młodzież protestuje przeciwko lex Czarnek. “Liczymy, że Pierwsza Dama przekona prezydenta”

Młodzież protestuje przeciwko lex Czarnek. "Liczymy, że Pierwsza Dama przekona prezydenta"

Przed Pałacem Prezydenckim odbył się happening “Polonez Sprzeciwu wobec Lex Czarnek”. – Możemy mieć różne poglądy i wartości, ale wszyscy chcemy czuć się w szkole bezpiecznie – mówili organizatorzy. Protestujący poprzez tradycyjny taniec chcieli nakłonić prezydenta do zawetowania ustawy.

Protestująca młodzież uważa, że lex Czarnek “uderza w polską szkołę, wprowadza polityczny nadzór kuratora i ogranicza oddolne inicjatywy uczniowskie”. – Możemy mieć różne poglądy i wartości, ale wszyscy chcemy czuć się w szkole bezpiecznie – mówili organizatorzy, zapraszając do wspólnego tańca.

“Polonez Sprzeciwu”. Młodzież przed Pałacem Prezydenckim przeciwko lex Czarnek

Na miejscu był reporter Radia Zet Michał Makowski, który zapytał młodzież, czy zaprosiła do udziału w happeningu prezydenta i Pierwszą Damę. – Nie pojawią się, być może mają ważniejsze rzeczy do roboty. Mam nadzieję, że jednak wysłuchają naszego tanecznego apelu i zawetują (tę ustawę – red.) – mówił jeden z organizatorów marszu.

Nauczycielska siła drzemie w Pałacu Prezydenckim, bardzo wierzymy w Pierwszą Damę, że przekona prezydenta, żeby nie niszczyć polskiej szkoły – dodała organizatorka wydarzenia.

Przypomnijmy, w środę Sejm zdecydował o dalszych losach ustawy o prawie oświatowym, tzw. lex Czarnek. Za odrzuceniem weta Senatu opowiedziało się 233 posłów, 220 było przeciw. Dwóch posłów wstrzymało się od głosu.

Uchwałę Senatu Sejm może odrzucić bezwzględną większością głosów w obecności minimum połowy ustawowej liczby posłów. Głosowało 455 posłów. Większość bezwzględna wyniosła 228. Teraz o tym, czy nowela wejdzie w życie, zdecyduje podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

 

Źródło: Radiozet.pl

 

Podobne artykuły