Legionella w Rzeszowie. Nie żyje czwarta zakażona osoba
W rzeszowskim Szpitalu Miejskim zmarł czwarty pacjent zakażony bakterią Legionella pneumophila. Dyrketor placówki Grzegorz Materna przekazał, że był to mieszkaniec powiatu rzeszowskiego.
– Badania potwierdziły u niego obecność bakterii. Pacjent miał 70 lat i cierpiał na zaawansowaną chorobę onkologiczną – wyjaśnił. Z kolei szef rzeszowskiego sanepidu Jaromir Ślączka podał, że liczba hospitalizowanych osób w województwie podkarpackim, u których potwierdzono zakażenie bakterią Legionella pneumophila wzrosła do 71.
Legionella w Rzeszowie. Jak dochodzi do zakażeń?
Wciąż nie wiadomo, co jest źródłem zakażeń. We wtorek prewencyjnie zostały wyłączone wszystkie miejskie fontanny, a w środę miasto zapowiedziało dezynfekcję wodociągów, bez czekania na wyniki badań wody (te według informacji przekazywanych przez inspekcję sanitarną mają być dopiero w poniedziałek).
Jak powiedział w rozmowie z Polsat News Marek Posobkiewicz, były Główny Inspektor Sanitarny, źródło znajduje się „gdzieś w sieci wodociągowej”. Jak wytłumaczył, to bakteria, która lubi wilgoć i podwyższone stężenie dwutlenku węgla.
W najbliższą sobotę do sieci wodociągowej zostanie wpuszczona większa, niż zwykle ilość chloru, następnie sieć zostanie przepłukana. Jak informują miejskie służby, jest to bezpieczne dla mieszkańców, ale w wodzie może być wyczuwalny zapach chloru, stąd zalecają przegotowanie wody przed spożyciem.
Służby sanitarne zapewniają, że prowadzone jest dochodzenie epidemiologiczne w celu wykrycia źródła zakażenia. – Raczej nie są to zakażenia szpitalne, ponieważ nie wszyscy pacjenci byli wcześniej hospitalizowani – ocenił Tomasz Warchoł, rzecznik prasowy Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie.
Legionelloza – objawy choroby
Legionelloza nazywana inaczej chorobą legionistów może doprowadzić nawet do niewydolności oddechowej i zgonu. Rozwija się na skutek zakażenia bakterią Legionella Pneumophila, która wywołuje ostre zapalenie płuc. Główne objawy to kaszel i gorączka. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową – bakterie dostają się do ludzkiego organizmu podczas wdychania wodnego aerozolu. Rzadko dochodzi do zakażenia drogą pokarmową (czyli np. poprzez picie skażonej wody). Możliwe jest także zakażenie m.in. przez otwarte rany np. podczas zabiegów chirurgicznych. Szczególnie narażone są osoby z obniżoną odpornością i przewlekle chore.
Czytaj też:
Jak ochronić się przed Legionellą? Dr Grzesiowski: Jest prosta możliwośćCzytaj też:
Choroba legionistów – przyczyny, droga zakażenia, objawy i leczenie