Legalny ślub dwóch kobiet w Urzędzie Stanu Cywilnego w Łodzi

Dwie kobiety, Katarzyna Gauza i Aleksandra Knapik, zawarły ślub w USC w Łodzi. Obydwie są znanymi aktywistkami na rzecz równości i tolerancji; do zawarcia związku wykorzystały obecną w polskim prawie lukę.
Jedna z kobiet, Katarzyna, jest bowiem transseksualna i posiada męskie dokumenty. Na zawarcie ślubu potrzebna była wcześniejsza zgoda sądu rodzinnego, ponieważ urzędnikom z USC nie do końca odpowiadał „niemęski” wygląd „pana młodego”. Pomimo tego, że Katarzyna jest transseksualna, to sąd rodzinny zgodził się na ślub. Musiała ona tylko złożyć swoją przysięgę jako mężczyzna (przynajmniej formalnie).
Dwie działaczki LGBT wzięły ślub w łódzkim urzędzie. Wcześniej wywalczyły go w sądzie https://t.co/e0PuCYuvG1
— walszat (@WalSzat) October 20, 2020
Obie kobiety są parą już od trzech lat i mają dziecko. Ślub był już przekładany ze względu na trwającą w Polsce pandemię koronawirusa oraz ciążę Aleksandry.
Warto podkreślić, że do problemów prawnych może dojść w chwili, gdy Katarzyna urzędowo zmieni płeć. Będzie to wtedy najpewniej wiązało się z rozwodem… Partnerki będą mogły, oczywiście, pobrać się następnie poza granicami Polski, ale małżeństwo nie będzie niestety uznawane przez nasze władze.
Aleksandra Knapik i Katarzyna Gauza nie są pierwszym takim małżeństwem w kraju. Transseksualne pary pobrały się już u nas w 2010 r. i na początku bieżącego roku.
Dwie działaczki LGBT wzięły ślub w łódzkim urzędzie. Wcześniej wywalczyły go w sądzie
Ola i Kasia, założyły takie same ślubne sukienki, skórzane kurtki i sportowe buty.
Weszły do Urzędu Stanu Cywilnego jako para, a wyszły jako małżeństwo.
Jak to możliwe?https://t.co/8JkDy42OYt pic.twitter.com/YkLNfXCKcQ— Lewica News 🗞️📻📺 (@Lewica_News) October 20, 2020
Źródło: koduj24.pl