Księżna Kate przywitana gwizdami i okrzykami. „Powiedz prawdę!”
![Księżna Kate przywitana gwizdami i okrzykami. „Powiedz prawdę!” Księżna Kate przywitana gwizdami i okrzykami. „Powiedz prawdę!”](https://polskanews.org/wp-content/uploads/2025/02/ksiezna-kate-przywitana-gwizdami-inbspokrzykami-powiedz-prawde-3c09c24.webp)
księżna Kate Źródło: Shutterstock / 360b W lutym 2025 roku księżna Walii, Kate Middleton, odwiedziła zakład karny dla kobiet HMP Styal w Cheshire. Więźniarki przywitały ją gwizdami i krzykami: „Powiedz im prawdę!”. Pomimo niesprzyjającej pogody księżna spotkała się z osadzonymi matkami oraz personelem oddziału dla matek i dzieci. Podczas wizyty, gdy księżna wchodziła na teren więzienia, „dziesiątki więźniarek wychyliło się z okien”, by ją zobaczyć. Słychać było „gwizdy” oraz okrzyki: „Potrzebujemy większego finansowania. Powiedz im prawdę!”. Kate „uśmiechnęła się, pomachała i przywitała się z innymi więźniarkami, które wychylały się przez okna” – poinformowały brytyjskie media. Księżna Kate, jako patronka organizacji charytatywnej Action for Children, zwróciła uwagę na programy wspierające matki odbywające wyroki. Organizacja prowadzi oddziały dla matek i dzieci w trzech więzieniach na północy Anglii, oferując specjalistyczną pomoc, szkolenia, wsparcie w nauce rodzicielstwa. Jedna z byłych więźniarek podkreśliła, że taka pomoc zapewniła jej „bezpieczną przestrzeń” oraz dała szansę na rozwój umiejętności rodzicielskich. „Podejmowałam głupie decyzje i znalazłam się w tej sytuacji, ale nie można cofnąć czasu. Wyciągnęłam z tego tyle, ile mogłam”. Według szacunków brytyjskiego Ministerstwa Sprawiedliwości w Anglii i Walii około 200 tysięcy dzieci ma przynajmniej jednego rodzica w więzieniu. W samym zakładzie karnym w Wilmslow przebywa około 400 kobiet, z których niektóre skazane są na dożywocie. Księżna Kate przywitana gwizdami. Incydent podczas wizyty
Wsparcie dla matek w więzieniach
Statystyki i wyzwania: dzieci rodziców osadzonych
Wizyta księżnej miała na celu zwrócenie uwagi na potrzebę wsparcia tych dzieci oraz promowanie programów służących utrzymaniu i rozwijaniu więzi rodzinnych mimo izolacji.