Konfederacja na podium w najnowszym sondażu. Tak przedstawia się reszta stawki
CBOS opublikował wyniki nowego badania, w którym zapytano Polaków, na kandydata której partii lub ugrupowania oddaliby głos w wyborach do Sejmu. Z sondażu wynika, że 29 proc. głosowałoby na kandydata Koalicji Obywatelskiej. Drugie miejsce w tym zestawieniu zajmuje Prawo i Sprawiedliwość. Na polityka tej partii postawiło 24 proc. respondentów. Tym samym po minimalnym spadku poparcie dla obozu Jarosława Kaczyńskiego wróciło do poziomu rejestrowanego w ostatniej dekadzie stycznia i pierwszej połowie lutego.
Sondaż: Zmiana na podium. Konfederacja wyprzedza Trzecią Drogę
13 proc. ankietowanych wyraziło poparcie dla kandydata Konfederacji (wzrost o 2 punkty procentowe względem poprzedniego badania), natomiast Trzecia Droga oddaje miejsce na podium z 9 proc. głosów (spadek o 3 punkty procentowe). Nieco niżej znalazła się Lewica uzyskując 8 proc. poparcia. 1 proc. uczestników tego badania wskazało na inną partię.
Aż 17 proc. ankietowanych nie było w stanie odpowiedzieć na tak postawione pytanie. To najwyższy odsetek notowany w ciągu ostatnich miesięcy.
Najnowszy sondaż. Jak głosują mieszkańcy dużych miast?
Badanie CBOS uwzględnia podział na miejsce zamieszkania. Mieszkańcy wsi najchętniej głosowaliby na kandydata z PiS (33 proc.), a najmniej chętnie na Lewicę (6 proc.). Z kolei w dużych miastach, powyżej pół miliona mieszkańców, najwięcej wskazań odnotowuje Koalicja Obywatelska (54 proc.), a najmniej Konfederacja. Partia ta notuje najwyższy wskaźnik w mniejszych miastach, pomiędzy 20 a 100 tys. osób. W największych miastach tylko 7 proc. osób głosuje na Trzecią Drogę.
A jak wiek respondentów przekłada się na wyniki? Najwięcej młodych osób, pomiędzy 18 a 24 rokiem życie oddałoby swój głos na Konfederację (33 proc.) Z tej grupy aż 25 proc. ankietowanych było niezdecydowanych. Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na najwyższe poparcie w grupach wiekowych powyżej 55 roku życia. Z kolei na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby najwięcej (35 proc.) osób pomiędzy 45, a 54 rokiem życia.
Badanie „Aktualności” (2) zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) w okresie od 18 do 22 marca 2024 roku na próbie dorosłych mieszkańców Polski (N=1000).
Czytaj też:Niespełnione obietnice KO z listy 100 konkretów. Wiemy, której najbardziej Polakom żal. Sondaż dla „Wprost”Czytaj też:Czarnek o koalicji z PSL-em. „Przed wyborami nic nie jest wykluczone”