15 July, 2022

Komisja pozywa Węgry “w związku z ustawą dyskryminującą ludzi ze względu na ich orientację seksualną”

Komisja pozywa Węgry "w związku z ustawą dyskryminującą ludzi ze względu na ich orientację seksualną"

Komisja Europejska pozwała Węgry do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z naruszeniem praw osób LGBTIQ. KE podjęła również decyzję o skierowaniu sprawy do TSUE przeciwko Budapesztowi z powodu naruszenia unijnych przepisów telekomunikacyjnych. Decyzja ma związek z decyzją Węgierskiej Rady ds. Mediów o odrzuceniu “z wysoce wątpliwych powodów” wniosku prywatnej rozgłośni Klubradio o wykorzystanie częstotliwości radiowych.

“Komisja Europejska podjęła dziś decyzję o skierowaniu Węgier do Trybunału Sprawiedliwości UE w związku z węgierską ustawą dyskryminującą ludzi ze względu na ich orientację seksualną i tożsamość płciową” – przekazała w piątek KE.

Komisja uważa, że “prawo to narusza zasady rynku wewnętrznego, prawa podstawowe osób fizycznych (w szczególności osób LGBTIQ), a także – w odniesieniu do tych praw podstawowych – wartości UE”.

“Swoim postępowaniem Węgry naruszyły wolność słowa”

Druga skarga ma związek z decyzją Węgierskiej Rady ds. Mediów o odrzuceniu “z wysoce wątpliwych powodów” wniosku prywatnej rozgłośni Klubradio o wykorzystanie częstotliwości radiowych.

“Warunki związane z użytkowaniem widma radiowego oraz procedury przyznawania, przedłużania, odnawiania lub cofania tych praw podlegają unijnym przepisom dotyczącym łączności elektronicznej, określonym w Europejskim kodeksie łączności elektronicznej (…). Zgodnie z unijnymi przepisami dotyczącymi komunikacji elektronicznej prawa użytkowania częstotliwości radiowych muszą być przyznawane na podstawie obiektywnych, przejrzystych, niedyskryminacyjnych i proporcjonalnych kryteriów” – podała KE.

Komisja uważa, że Węgry naruszają prawo UE, stosując “nieproporcjonalne i nieprzejrzyste warunki odnowienia praw Klubradia do użytkowania widma radiowego”. Ponadto KE uważa, że Węgry stosowały przepisy “w sposób nieproporcjonalny i dyskryminujący” oraz “nie podjęły decyzji na czas”.

“Swoim postępowaniem Węgry naruszyły również wolność słowa zapisaną w Karcie praw podstawowych UE” – podała KE.

Podobne artykuły