21 October, 2020

Kolejne protesty rolników. Znów zablokują drogi

Kolejne protesty rolników. Znów zablokują drogi

Rolnicy zapowiadają kolejne protesty przeciwko tzw. piątce dla zwierząt. W środę, 21 października, kierowcy mogą spodziewać się kolejnych blokad na drogach w całym kraju.

  • Rolnicy zapowiadają kolejne protesty i blokady dróg w środę, m.in. na trasie Warszawa-Moskwa
  • Zablokują drogi także w wielu innych miejscach na terenie kraju
  • Protestują przeciwko tzw. piątce dla zwierząt, mają poparcie prezesów Izb Rolniczych

Apeluję do kierowców, żeby na trasie Warszawa-Moskwa, a szczególnie Siedlce, Terespol, nie poruszać się w tym dniu, dlatego że ruch będzie znacznie utrudniony, będzie tam kilka blokad. Oczywiście przewidujemy rotacyjne przepuszczanie samochodów co pół godziny, ale i tak spowoduje to ogromne opóźnienia – powiedział Sławomir Izdebski, szef rolniczego OPZZ, cytowany przez “Dziennik Wschodni”. Dodaje, że rolnicy zapowiedzieli najwięcej blokad na drogach w województwach podlaskim, mazowieckim, wielkopolskim i łódzkim.

Prezesi Izb Rolniczych popierają dalsze protesty dot. ustawy o ochronie zwierząt. Wzywają do zaprzestania prac nad nowelizacją – poinformowała we wtorek Krajowa Rada Izb Rolniczych. Chodzi m.in. o zakaz uboju rytualnego i likwidację chowu norek.

Protesty rolników 20 października. Lista blokad na drogach:

Agrounia poinformowała, że – według stanu na godz. 7.30 – zablokowana jest m.in. droga krajowa nr 77 na Podkarpaciu. Blokady planowane są także np. w Gorzowie Wielkopolskim, Chełmie, Rawie Mazowieckiej, powiatach płockim i grójeckim na Mazowszu, drodze krajowej nr 8 w Kobierzycach na Dolnym Śląsku, drodze krajowej nr 45 między Kluczborkiem i Opolem.

Rolnicy przeciw piątce dla zwierząt

Według Krajowej Rady Izb Rolniczych – jak podkreślono – powołanej do reprezentowania polskich rolników przed Sejmem, Senatem i organami administracji rządowej, “ustawa ta spowodowała powstanie ogromnych napięć społecznych poprzez nieodpowiedzialne i fałszywe przedstawianie obrazu polskich rolników, jako osób zacofanych, pozbawionych empatii i humanitaryzmu. Co więcej, takie hasła negatywnie wpływają także na odbiór polskiego rolnictwa poza granicami kraju, przyczyniając się do utrwalania stereotypu niekonkurencyjnego i nienowoczesnego rolnictwa, które nie może skutecznie konkurować z rozwiniętymi gospodarkami Unii Europejskiej”.

Samorząd rolniczy podkreśla, że “polscy rolnicy nie oczekują od Sejmu i Senatu jałmużny w postaci odszkodowań przyznawanych na niejasnych zasadach za zaprzestanie swojej działalności, ale prawa do jej nieskrępowanego prowadzenia, w celu zapewnienia godnego bytu swoim rodzinom”.

Wzywamy do natychmiastowego zaprzestania szkodliwych dla polskich rolników działań i skierowania Państwa uwagi na sprawy walki z epidemią koronawirusa czy skutkami kryzysu gospodarczego

– napisano.

Piątka dla zwierząt. 30 poprawek w Senacie

Senat przyjął w ubiegłym tygodniu ponad 30 poprawek do noweli o ochronie zwierząt. Senatorowie opowiedzieli się m.in. za wykreśleniem ograniczenia uboju rytualnego drobiu oraz umożliwieniem hodowli zwierząt na futra na dotychczasowych zasadach do 31 lipca 2023 r. i prowadzeniem uboju rytualnego na dotychczasowych zasadach do 31 grudnia 2025 r. Teraz poprawki Senatu rozpatrzy Sejm.

Źródło: businessinsider.com.pl

Podobne artykuły