29 April, 2022

Kiedy Tony Blair poparł brutalną wojnę Putina

Kiedy Tony Blair poparł brutalną wojnę Putina

Tony Blair i Władimir Putin nawiązali niezwykłą więź na początku 2000 roku, gdy Rosja zaangażowała się w destrukcyjną kampanię wojskową w Czeczenii, podobną do wojny z Ukrainą.

  • Rząd Blaira zwiększył licencje eksportowe na kontrolowany sprzęt do Rosji o 550%, gdy Putin zaatakował Czeczenię
  • Eksport obejmował komponenty do rakiet ziemia-powietrze, karabinów szturmowych i wzbogaconego uranu
  • Gdy grupy praw człowieka potępiły okrucieństwa Putina w Czeczenii, Blair powiedział, że “ważne jest, abyśmy wspierali Rosję w jej działaniach przeciwko terroryzmowi”
  • Blair powiedział dziennikarce Anny Politkowskiej: “moim zadaniem jako premiera jest polubienie Putina.”
  • Brytyjskie interesy naftowe stały za poparciem Blaira dla Putina-poinformowali brytyjscy urzędnicy

Po tym, jak Władimir Putin został prezydentem Rosji w 2000 r., liczba pozwoleń na wywóz przyznanych przez rząd Wielkiej Brytanii na sprzęt o potencjalnym zastosowaniu wojskowym wzrosła o 550% w ciągu sześciu lat-ujawniono.

W tym czasie Putin prowadził brutalną wojnę w odłamującej Czeczenii na rosyjskim Północnym Kaukazie, w której doszło do okrucieństw potępianych przez grupy broniące praw człowieka na całym świecie.

Wiele taktyk kampanii było analogicznych do aktualnego ataku Putina na Ukrainę, a Bitwa pod Groznym w 2000 roku była podobna do trwającego ataku na Mariupol.

Brytyjska broń była częścią szeroko zakrojonej ofensywy brytyjskiego premiera Tony ‘ ego Blaira prowadzonej z Putinem aż do jego odejścia z urzędu w 2007 roku. Jego podstawą było zabezpieczenie rosyjskiej ropy naftowej dla brytyjskiego koncernu BP.

Aby eksportować sprzęt o potencjalnym zastosowaniu wojskowym, rząd brytyjski musi przyznać licencję, z której najczęstszą jest standardowa indywidualna Licencja eksportowa (SIEL).

W 1999 roku, rok przed objęciem stanowiska prezydenta przez Putina, liczba Sielów przyznanych Rosji wynosiła 20. Do 2006 roku, kiedy Tony Blair był ostatnim pełnym premierem, liczba Siel przyznanych Rosji wynosiła 114. W tym samym roku wydano również 26 “licencji otwartych” dla Rosji.

Otwarte licencje pozwalają na nieograniczony eksport określonego sprzętu do krajów przez długi czas lub nawet na czas nieokreślony. Pozwolenia te nie mają żadnej wartości finansowej ani określonych ilości.

W latach 2000-2006 Rosja otrzymała Brytyjskie pozwolenia na wywóz sprzętu o wartości 135 mln funtów, ale ze względu na otwarte pozwolenia liczba ta prawdopodobnie będzie znacznie większa.

Kiedy Tony Blair poparł brutalną wojnę Putina

Eksport ten obejmował wrażliwe urządzenia, takie jak oprogramowanie do rozwoju reaktorów jądrowych, wraz z materiałami zawierającymi zubożony i wzbogacony uran.

Broń eksportowana do Rosji Putina w tym okresie obejmowała również broń strzelecką, karabiny szturmowe, rewolwery i pistolety półautomatyczne. Zatwierdzono również elementy uzbrojenia ciężkiego, takie jak pociski ziemia-powietrze i powietrze-powietrze oraz wojskowe pojazdy użytkowe i Materiały wybuchowe.

Według oficjalnych danych Zjednoczone Królestwo odrzuciło tylko dziesięć wniosków o pozwolenia z Rosji w tym okresie, czyli 2%.

Rok po dojściu Putina do władzy, w 2001 roku, rząd Blaira zorganizował nawet ” seminaria informacyjne na temat kontroli eksportu “dla urzędników z czterech krajów, w tym Rosji, koncentrując się na ich”szczególnych potrzebach operacyjnych”.

Samuel Perlo-Freeman, Koordynator ds. badań w kampanii przeciwko handlowi bronią, powiedział: “niszczycielskie kampanie bombowe, które Putin rozpętał na ukraińskich miastach, zostały po raz pierwszy wypróbowane na Groznym. Ale w przeciwieństwie do dzisiaj, rząd brytyjski pod rządami Tony ‘ ego Blaira popierał te okrucieństwa jako antyterroryzm i pomagał im w zaopatrzeniu w broń.”

– Podczas gdy stosunki geopolityczne uległy zmianie, gotowość Wielkiej Brytanii do uzbrajania autokratycznych reżimów, gdy odpowiada jej interesom, nawet gdy niszczą miasta i mordują cywilów, nie ma, jak pokazuje jej ciągłe poparcie dla brutalnej Saudyjskiej wojny z Jemenem.”

Okrucieństwa

Władimir Putin, były agent KGB, został premierem Rosji w sierpniu 1999 roku. W tym samym miesiącu jego rząd rozpoczął kampanię powietrzną w Czeczenii, której celem było zlikwidowanie separatystycznych bojowników islamskich.

We wrześniu seria ataków terrorystycznych na budynki mieszkalne w Rosji zabiła ponad 300 osób i pomogła Putinowi umocnić swoją władzę. Niektórzy spekulowali, że za atakami stał sam Putin.

W następnym miesiącu Putin ogłosił, że wojska rosyjskie rozpoczną inwazję na Czeczenię. Wynikająca z tego wojna będzie trwała przez dekadę i stała się znana z okrucieństwa i powszechnego łamania praw człowieka.

Putin został awansowany na pełniącego obowiązki prezydenta w Nowy Rok 2000 i natychmiast doszło do okrucieństw w Czeczenii. W następnym miesiącu siły rosyjskie zbombardowały wieś Katyr-Jurta, w tym konwój cywilny pod białymi flagami, zabijając 363 cywilów.

Bliskie relacje

Bliskie relacje między premierem Wielkiej Brytanii i prezydentem Rosji rozpoczęły się kilka tygodni później, kiedy Blair złożył wizytę w Petersburgu, aby pomóc Putinowi w wyborach prezydenckich w Rosji.

“The Guardian relacjonował:” wśród powszechnych doniesień o rosyjskich okrucieństwach na Kaukazie … wizyta brytyjskiego premiera spotkała się z ostrą krytyką ze strony działaczy na rzecz Praw Człowieka.- Ruch ten z pewnością zostanie również wykorzystany jako cenny materiał wyborczy przez strategów wyborczych Putina.”

Pan Blair był Nieprzyzwoity co do wizyty. -Zawsze jasno wyrażaliśmy nasze obawy dotyczące Czeczenii i wszelkich kwestii łamania praw człowieka w tym kraju, chociaż ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że Czeczenia nie jest Kosowem-powiedział, zanim dodał: – Rosjanie zostali poddani naprawdę ciężkim atakom terrorystycznym.”

Odtajnione ujawniło wcześniej, że notatki MSZ sporządzone na wizytę Blaira w Petersburgu w 2000 roku nie wspominały o wojnie w Czeczenii.Blair zamiast tego poprosił o lobbowanie w imieniu BP.

Human Rights Watch powiedział o podróży Blair: “to jest absolutnie zły sygnał, aby być sending…at czas, kiedy zbrodnie wojenne są popełniane bezkarnie przez siły rosyjskie w Czeczenii.”

Grupa dodała: “masowe egzekucje ludności cywilnej, arbitralne przetrzymywanie czeczeńskich mężczyzn, systematyczne bicie, tortury i, okazjonalnie, gwałty. Dochodzi do absolutnie systematycznego i szalejącego grabieży czeczeńskich domów przez wojska rosyjskie; działania te należy potępiać publicznie w najmocniejszych słowach.”

 “Silna i nowoczesna Rosja”

Po wygraniu wyborów w marcu 2000 roku, Putin uczynił Londyn swoim pierwszym portem zawinięcia w następnym miesiącu. The Independent zauważyło, że wizyta była dla Putina “nagradzaniem” stanowiska Blaira w sprawie Czeczenii, dodając, że brytyjski premier “pęd do objęcia Władimira Putina był ryzykowny i niemal Nieprzyzwoity w jego pośpiechu”.

W raporcie AFP zatytułowanym “Putin przebija się przez Londyn, zdobywając poparcie od Blaira mimo Czeczenii “odnotowano:” Putin został ciepło przyjęty przez Tony ‘ ego Blaira, brytyjskiego premiera, który na Downing Street ustawił czerwony dywan dla swojego gościa. Rosyjski przywódca zyskał również audiencję u Królowej Elżbiety II, a nawet znalazł czas, aby zwrócić się do brytyjskich liderów biznesu i nakłonić ich do inwestowania w jego nowej Rosji.”

Około 150 demonstrantów zebrało się naprzeciwko Downing Street, gdy Putin przyjechał samochodem na przyjęcie na czerwonym dywanie. Delegacja Amnesty International zawiesiła plakaty z napisem: “koniec łamania praw człowieka w Czeczenii “i”nie unikaj Czeczenii”.

“Władimir Putin jest przywódcą, który jest gotowy do przyjęcia nowych stosunków z Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi” – powiedział Blair. “Chce silnej i nowoczesnej Rosji oraz silnych stosunków z Zachodem…chcę, aby Rosja i zachód współpracowały w celu promowania stabilności i pokoju.”

Blair dodał:“Moja praca jako premiera”

Rok później rosyjska dziennikarka śledcza Anna Politkowska była w Londynie i udała się na imprezę do londyńskiego klubu prasowego, w której również uczestniczyła Blair.

Politkovskaya, która publikowała przełomowe prace na temat rosyjskich okrucieństw w Czeczenii, skorzystała z okazji, aby go przesłuchać, gdy siedział przy swoim stole ze swoim rzecznikiem Alastairem Campbellem. “Odpowiedź premiera Wielkiej Brytanii na moje zapytanie dotyczące charakteru jego przywiązania do Putina była krótka, ale wyczerpująca” – napisała.

“Odpowiedział:” Moim zadaniem jako premiera jest polubienie pana Putina. I to było to. Co jeszcze można było powiedzieć?”Politkovskaya została później zamordowana w 2006 roku.

W grudniu 2001 roku Putin ponownie był w Londynie, gdy trwała jego wojna w Czeczenii. Tym razem Blair był jeszcze bardziej zdecydowany w obronie operacji wojskowej rosyjskiego przywódcy. “Daily Telegraph” opublikował artykuł zatytułowany “Blair popiera wojnę Putina z Czeczenią”.

Zauważył, że Blair “zachwycił Rosjan”, rysując paralelę między zbrodnią terrorystyczną w Moskwie a zamachami z 11 września. Komentarz Blaira, jak zauważa gazeta, ” został obliczony na poparcie prezydenta Rosji, Władimira Putina, w jego walce o oswojenie zbuntowanej Republiki Czeczeńskiej na południowej granicy Rosji.”

Doszło nawet do Porozumienia między Putinem a Blairem ” o utworzeniu grupy roboczej, w której funkcjonariusze MI6 będą siadać ze swoimi starymi przeciwnikami z rosyjskiego wywiadu, aby wymieniać informacje na temat światowego terroryzmu.”

Kiedy Tony Blair poparł brutalną wojnę Putina

 “Ważne, że popieramy Rosję”

Szczyt poparcia Blaira dla wojny Putina w Czeczenii nastąpił w czerwcu 2003 roku, kiedy prezydent Rosji został zaproszony na pierwszą od 1874 roku państwową wizytę rosyjskiego przywódcy w Wielkiej Brytanii.

Human Rights Watch ponownie zaapelował do Blaira, aby nalegał na zaprzestanie nadużyć i zapewnienie odpowiedzialności za osoby zamieszane w łamanie praw.

Grupa powiedziała, że sytuacja w Czeczenii pogarszała się w czasie wizyty Putina.co miesiąc “znikało” 60 osób. Rosyjscy urzędnicy niedawno przyznali również, że istnieje 49 masowych grobów, zawierających szczątki prawie 3000 osób.

W trakcie przygotowań do wizyty Blair powiedział, że w rozmowach wspomni o Czeczenii ,ale dodał: “ważne jest również, abyśmy wspierali Rosję w jej działaniach przeciwko terroryzmowi.”

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało jednak, że nie ma notatek z wizyty Putina w Wielkiej Brytanii w 2003 roku, więc nie można się dowiedzieć, czy rzeczywiście Blair poruszył wojnę w Czeczenii.

W tym czasie brytyjscy urzędnicy przyznali, że “ropa naftowa, gaz i długoterminowa strategia energetyczna leżą u podstaw niezwykle upartego zabiegania brytyjskiego premiera Tony ‘ego Blaira o rosyjskiego przywódcę Władimira Putina”.

Dwa miesiące po wizycie Putina w Wielkiej Brytanii jego rząd zatwierdził fuzję BP z rosyjską firmą TNK w transakcji wartej 6,75 mld dolarów, największej w historii inwestycji zagranicznej w Rosji. Założył nową spółkę naftową, TNK-BP, która byłaby trzecią co do wielkości Spółką w Rosji.

Blair zabiegał o Putina, gdy szalała wojna w Czeczenii, dopóki nie ustąpił ze stanowiska premiera.

W 2006 roku The Times zauważył: “Tony Blair nieustannie chwalił prezydenta Władimira Putina. Zostały one sfilmowane w delikatnie oświetlonych miejscach w Londynie i Moskwie. Wymienili się prezentami. Ich żony były fotografowane razem. Blair wspominała o nim z serdecznym ciepłem.”

Jeszcze w tym samym roku, kiedy Blair był ostatnim pełnym premierem, poinformowano, że Blair ponownie “nie zdołał skonfrontować się” z Putinem w sprawie jego praw człowieka.

Sir Tony Blair nie odpowiedział na prośbę o komentarz.

Podobne artykuły