12 April, 2021

KGP: interwencja funkcjonariusza w Głogowie była zgodna z przepisami

KGP: interwencja funkcjonariusza w Głogowie była zgodna z przepisami

Interwencja funkcjonariusza w Głogowie była zgodna z przepisami – twierdzi Komenda Główna Policji. Wstępne czynności wykazują, że funkcjonariusz użył prawidłowo i adekwatnie środków przymusu bezpośredniego – mówi reporterowi Radia ZET Maciejowi Sztykielowi rzecznik KGP Mariusz Ciarka.

 

W Głogowie podczas niedzielnego protestu przeciwników obostrzeń doszło do starć z policją, zatrzymano 6 osób. Sieć obiegło nagranie, na którym widać, jak jeden z funkcjonariuszy uderza młodą dziewczynę pałką w nogę, łapie ją za gardło, w końcu rzuca na ziemię i obezwładnia. Dziś policja opublikowała swoje nagranie, które pokazuje sytuację na chwilę przed zdarzeniem.

 

Mariusz Ciarka o interwencji wobec kobiety w Głogowie: Jest to osoba nam znana, wielokrotnie notowana

 

– Oczywiście będziemy badać wszystkie nagrania, sprawdzać podstawy do użycia środków przymusu bezpośredniego, ale przypomnę, że najpierw było wezwanie do zachowania zgodnego z prawem, następnie protestująca była odpychana i wzywana do opuszczenia miejsca – mówi Radiu ZET Mariusz Ciarka.

 

 

KGP: interwencja funkcjonariusza w Głogowie była zgodna z przepisami

 

Kiedy opluła policjanta i zaczęła stawiać opór, wówczas został użyty ten środek przymusu bezpośredniego. Już po zatrzymaniu, w drodze do radiowozu, w radiowozie oraz na komisariacie policji dalej wulgarnie wyzywała funkcjonariuszy. Jest to osoba nam znana, wielokrotnie notowana. Ustawa daje podstawy do użycia chwytów obezwładniających, odepchnięcia, użycia pałki służbowej, czy chwytów polegających na założeniu kajdanek

 

Zatrzymana kobieta usłyszała zarzut naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza policji przy lekceważącym stosunku do porządku prawnego, działając w celu zmuszenia funkcjonariusza do zaniechania czynności służbowej.

 

Źródło: RadioZET

 

 

Podobne artykuły