19 September, 2022

KE chce zawieszenia pieniędzy dla Węgier. Chodzi o 7,5 mld euro

KE chce zawieszenia pieniędzy dla Węgier. Chodzi o 7,5 mld euro

Komisja Europejska zaproponowała państwom wspólnoty zawieszenie ok. 7,5 mld euro funduszy dla Węgier w związku z korupcją. Ma to zapewnić ochronę budżetu i interesów finansowych Unii.

Dzisiejsza decyzja jest wyraźnym dowodem determinacji Komisji w zakresie ochrony budżetu UE i wykorzystania wszystkich dostępnych nam narzędzi, aby osiągnąć ten ważny cel. Chodzi o naruszenia praworządności, które zagrażają wykorzystaniu i zarządzaniu funduszami UE – powiedział komisarz ds. budżetu Johannes Hahn. Zwrócił uwagę na nieprawidłowości w węgierskich przepisach, dotyczących zamówień publicznych, brak zabezpieczeń przed konfliktami interesów i nieskuteczna walkę z korupcją.

Komisja proponuje zawieszenie 65 proc. zobowiązań wobec Węgier na trzy programy operacyjne w ramach polityki spójności. To ok. 7,5 mld euro.

Rada Europy ma teraz miesiąc na podjęcie kwalifikowaną większością głosów decyzji, czy przyjąć takie środki. W wyjątkowych okolicznościach termin ten można przedłużyć maksymalnie o kolejne dwa miesiące.

27 kwietnia KE uruchomiła mechanizm warunkowości wobec Węgier. Od tamtego czasu trwa dialog między Brukselą a Budapesztem ws. rozwiązania zasygnalizowanych przez KE problemów z praworządnością. Budapeszt zapowiedział ostatnio, że utworzy niezależny organ antykorupcyjny i grupę roboczą z udziałem organizacji pozarządowych do nadzorowania wydatków europejskich.

 

Źródło: Rmf24.pl

Podobne artykuły