12 October, 2021

Julia Przyłębska pod lupą dziennikarzy. “Zbrojne ramię władzy politycznej”

Julia Przyłębska pod lupą dziennikarzy. "Zbrojne ramię władzy politycznej"

Stacja TVN24 wyemitowała w poniedziałek reportaż o prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej. Dziennikarze z “Czarno na białym” przypomnieli najgłośniejsze wyroki TK z ostatnich lat, a z ich ustaleń wynika, że na terenie Trybunału niejednokrotnie widywani byli politycy PiS. Działania sądu pod przewodnictwem Przyłębskiej skrytykował w materiale m.in. prof. Marcin Matczak. – To jest wydmuszka – stwierdził prawnik.

Reportaż dziennikarzy TVN24 rozpoczyna się od przypomnienia najnowszego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, w którym stwierdzono, że niektóre przepisy Traktatu o UE naruszają suwerenność poszczególnych państw i są niezgodne z polską konstytucją. – Organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Rzeczpospolitą Polską w traktatach – uzasadniała wyrok prezes TK Julia Przyłębska.

– Pani Przyłębska jest symbolem osoby powołanej do instytucji, która została tam powołana dokładnie po to, żeby tę instytucję wydrążyć z treści jej funkcji i żeby tak naprawdę kontrolować oraz przygotować ją, żeby pełniła funkcję narzędzia politycznego – ocenia w “Czarno na białym” prof. Marcin Matczak.

W materiale przytoczono też wypowiedź prezesa PiS Jarosław Kaczyńskiego, który w maju 2019 roku w jednym z wywiadów mówił o Julii Przyłębskiej w następujących słowach: “To jest takie moje odkrycie towarzyskie ostatnich lat, naprawdę przemiła osoba. Ona jest prezesem Trybunału Konstytucyjnego, ale to są całkiem prywatne znajomości. Bardzo lubię u niej bywać”.

Julia Przyłębska pod lupą dziennikarzy. “Szef TK jest jak policjant”

Dziennikarze TVN24 pokazali także zdjęcie z monitoringu w apartamencie przy al. Szucha, na którym widać, jak Jarosław Kaczyński wychodzi z mieszkania Julii Przyłębskiej. Fotografie opublikowała przed laty “Gazeta Wyborcza”.

– To jest standard, który mógłby być stosowany w jakiejś najgorszej bananowej republice. Szef TK jest jak policjant, który ma pilnować, żeby władza działa w sposób właściwy – komentuje zdjęcie prof. Matczak. Prawnik podkreśla, że “TK stał się zbrojnym ramieniem władzy politycznej”.

W reportażu przypomniano tematy najważniejszych spraw, w jakich orzekał TK od momentu przejęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość. Wśród nich wymieniono m.in. kwestię przepisu pozwalającego działać Rzecznikowi Praw Obywatelskich po zakończeniu kadencji do czasu objęcia stanowiska przez jego następcę, wyrok ws. zaostrzenia prawa aborcyjnego, a także konflikt o wybór sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa.

TK upolityczniony? Wójcik: “Zawsze ktoś wygrywa, a ktoś przegrywa”

O zdanie dotyczące funkcjonowania TK zapytany został też poseł Solidarnej Polski Michał Wójcik. Polityk uważa, że Trybunał Julii Przyłębskiej nie jest w rękach obozu władzy. – Zawsze tak się mówi, że jeżeli odsyła się sprawę do Trybunału, czy składa się wniosek, to zawsze oponenci mówią, że Trybunał to jest narzędzie polityczne – stwierdził minister w kancelarii premiera.

aznaczył, że “Trybunał jest zupełnie niezależny”. – Zawsze jest jakaś grupa oponentów, ktoś wygrywa, a ktoś przegrywa – dodał Wójcik.

Przytoczono też słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który w 2016 roku powoływał Przyłębską na jej obecne stanowisko.

– Chciałbym, aby pani prezes uporządkowała sprawy Trybunału. (…) Po drugie chciałbym – i to jest najważniejsze – aby Trybunał zabrał się do dynamicznej pracy. Jest wiele zaległości – mówił wówczas prezydent.

Dziennikarze wskazali, że od początku rządów PiS liczba wydawanych wyroków przez TK zmniejszyła się prawie trzykrotnie.

– To chyba lepiej, jak nie wydaje tych orzeczeń, bo każdy kolejny wyrok to jest szkoda dla obywateli i naszego wymiaru sprawiedliwości – mówi w rozmowie z dziennikarzami Patryk Wachowiec, prawnik z “Forum Obywatelskiego Rozwoju”.

Politycy PiS odwiedzali Trybunał Konstytucyjny? Były pracownik ujawnia

– Jedną z pierwszych decyzji obecnej prezes było zamknięcie drzwi Trybunału przed ekipami telewizyjnymi. Konferencja prasowa w TK, od kiedy prezesem jest Przyłębska, odbyła się tylko raz – mówią dziennikarze TVN24.

W reportażu wypowiedział się anonimowo były pracownik TK, który zdradził, że na terenie Trybunału w ostatnich latach widywani byli politycy obozu władzy. – Pojawiali się w tej części sądu, która zawsze była objęta takim immunitetem politycznym. Niedostępna dla polityków, bo to po prostu jest nieprzyzwoite – opowiada, dodając, że w TK z wizytą byli m.in. poseł PiS Arkadiusz Mularczyk oraz szef MSWiA i Koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński.

– Trybunał Konstytucyjny jest instytucją ukradzioną – albo jak nieraz się mówi – wydrążoną, czyli taką, która ma budynek, ludzi, ale jest zupełnie pozbawiona treści i funkcji. (…) To jest wydmuszka – tłumaczy w “Czarno na Białym” prof. Matczak.

Źródło: wp.pl

 

Podobne artykuły