14 April, 2022

Grupa Wyszehradzka w obliczu wojny. „Dopóki Węgry nie zmienią swojej polityki wobec Rosji…”

Grupa Wyszehradzka w obliczu wojny. „Dopóki Węgry nie zmienią swojej polityki wobec Rosji..."

Wojna na Ukrainie, a aktywność Grupy Wyszehradzkiej – czy coś ulegnie zmianie? “Dopóki nie zmieni się prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej i nie zmieni się polityka Węgier wobec agresji rosyjskiej na Ukrainę, wieszczę pewne perturbacje w najbliższym czasie, jeśli chodzi o aktywności V4” – podkreślił wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

Wicerzecznik PiS w Polskim Radiu 24 pytany w czwartek m.in. o podejście Węgier i premiera tego kraju Viktora Orbana do inwazji Rosji na Ukrainę zauważył, przed niedawnymi wyborami “dawaliśmy Węgrom pewien margines wątpliwości”, zakładając, że kampania wyborcza rządzi się swoimi prawami. Ale – zaznaczył – “po wyborach ta polityka jak dotąd się nie zmieniła” – mówił polityk PiS.

“Stąd również nasze stanowisko utwardziło się”- dodał.

Grupa Wyszehradzka – co dalej?

Dopytywany o kwestię Grupy Wyszehradzkiej, do której należą Polska, Węgry, Czechy i Słowacja,Fogiel stwierdził, że jest to bardzo istotny format dla państw regionu, który sprawdza się w UE.

“Ale trzeba spojrzeć prawdzie w oczy – cały czas ta obecna polityka Węgier względem Rosji,względem Ukrainy, a poniekąd względem partnerów europejskich, nie ułatwia”

– zauważył polityk.

“Obawiam się, że tutaj przynajmniej dopóki nie zmieni się prezydencja, którą (po Węgrzech) ma objąć Słowacja i nie zmieni się polityka Węgier wobec agresji rosyjskiej na Ukrainę – te słowa Orbana, że trudno mu wyrokować o tym co zdarzyło się w Buczy, to nie są słowa, nad którymi można przejść do porządku dziennego. W związku z tym ja jednak wieszczę pewne perturbacje w najbliższym czasie, jeśli chodzi o te aktywności”

– ocenił Fogiel.

Wyraził jednocześnie nadzieję na rewizję polityki i poglądów Orbana.

Źródło: Niezalezna.pl

Podobne artykuły