Francuski sąd zajął nieruchomość byłej żony Władimira Putina
Francuski tygodni „Challenges” podaje, że willa w stylu Art Deco należąca do Rosjanina Artura Oczeretnego została 6 grudnia 2023 roku zajęta przez francuskie sądy. Nieruchomość przypominająca grecką świątynię została już przeszukana w ramach dochodzenia prowadzonego przez wydział przestępczości zorganizowanej paryskiej prokuratury.
Cios w oligarchów powiązanych z Kremlem
Stało się to po skardze międzynarodowej organizacji społecznej Transparency International, złożonej po rozpoczęciu wojny w Ukrainie przeciwko czołowym rosyjskim osobistościom. Oprócz willi Oczeretnego na celowniku znalazły się również posiadłości kilku innych oligarchów bliskich Kremlowi, takich jak Giennadij Timczenko oraz bracia Borys i Arkadij Rotenbergowie, a także biznesmena Siergieja Toniego.
Oczeretny kupił willę w Anglet, niedaleko Biarritz, w 2013 r. za 5,4 miliona euro. Źródło pochodzenia funduszy pozostaje tajemnicą. Dodatkowo Rosjanin miał w środku przeprowadzić prace o wartości 3,5 mln euro. Przebudowane zostało wnętrze, dach, ogród i basen. Nieruchomość o powierzchni pięciu tysięcy metrów kwadratowych początkowo była nazwana „Suzanne”, ale nowy właściciel zmienił jej nazwę na „Marzenie”.
Nieruchomości Artura Oczeretnego
Oczeretny posiada również dwa mieszkania w Marbelli, na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol. Pierwsze z nich kupił w 2011 r. za 800 tysięcy euro, a drugie w 2014 r. za okrągły milion euro. Z kolei w 2015 r. nabył za trzy mln euro luksusowy apartament w Davos. Oczeretny od 2015 r. jest mężem byłej żony Władimira Putina – Ludmiły, z którą prezydent Rosji rozwiódł się dwa lata wcześniej po 30 latach małżeństwa.
W lutym 2023 r. była żona Putina próbowała sprzedać nieruchomości w Marbelli, najprawdopodobniej w obawie przed sankcjami ze strony Unii Europejskiej. Posiadłości zostały wówczas wycenione na 2,2 mln euro.
Czytaj też:
Dwóch rosyjskich oligarchów uwolnionych od sankcji. Unijny sąd zdecydowałCzytaj też:
Do tych krajów Rosjanie wybiorą się na wakacje. Tak ominą europejskie sankcje