Franciszek zwrócił się do Polaków. Poprosił o odbudowę relacji z duchownymi
— Sobór Watykański II przypomina nam, że wszyscy ochrzczeni są powołani do bycia apostołami. Wymaga to rzeczywistej współpracy między hierarchią i wiernymi świeckimi, bo w Kościele istnieje różnorodność posług, ale jedność misji – mówił. — Zachęcam was do przemyślenia na nowo tych relacji oraz wspólnego zaangażowania w nową ewangelizację waszej ojczyzny – apelował.
Franciszek o tuszowaniu pedofilii
Papież Franciszek do kwestii tuszowania pedofilii za czasów Jana Pawła II odniósł się też przed kilkoma dniami. – Trzeba cofnąć się w czasie. Anachronizm zawsze czyni zło. W tamtym czasie wszystko było tuszowane. Aż do skandalu w Bostonie. Kiedy wybuchł skandal bostoński, Kościół zaczął przyglądać się temu problemowi – stwierdził w rozmowie z argentyńskim dziennikiem „La Nación”.
– Według danych międzynarodowych dzieje się tak w 42 proc. przypadków w rodzinie i w sąsiedztwie. Potem dochodzi do tego szkoła. I nawet dzisiaj jest to ukrywane, aby nie wywoływać konfliktu, jest to sposób postępowania – tłumaczył dalej.
– Kościół też tak robił, żeby to zakryć, wyciszyć… Czasami nie było innego wyjścia, jak tylko rozwiązać problem definitywnie, ale to oznaczało wysłanie tego gdzieś indziej. Innymi słowy, epokę trzeba czytać z hermeneutyką danego czasu – przekonywał.
Reportaż „Franciszkańska 3”
Reportaż „Franciszkańska 3”, który został wyemitowany na antenie TVN24, wywołał prawdziwą burzę w polskiej przestrzeni publicznej. Z materiału wynikało, że Karol Wojtyła miał tuszować przypadki pedofilii w kościele w czasach, gdy sprawował funkcję metropolity krakowskiego.
Po emisji dokumentu Sejm przyjął uchwałę „w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II”. Orędzie w tej sprawie wygłosiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. – Jan Paweł II to nasza tożsamość, fundament i spoiwo. Komuniści to doskonale wiedzieli, dlatego tak go niszczyli za życia. Dziś ich spadkobiercy robią to po jego śmierci. To wstyd stać z nimi po jednej stronie – powiedziała marszałek Sejmu.
– Nie dajmy się podzielić. Niech żyje Polska i pamięć o wielkim Polaku, bohaterze naszej wolności, świętym Janie Pawle II – zaapelowała na zakończenie. Na 2 kwietnia zapowiedziany został I Marsz Papieski, który przejdzie ulicami Warszawy.