Finlandia zatwierdza umowę na zakup Procy Dawida. System pierwszy raz w historii poza Izraelem
– Ten zakup da fińskim siłom obronnym nowe zdolności do przechwytywania celów na dużej wysokości – tak fiński minister obrony Antti Kaikkonen komentuje zatwierdzenie umowy na zakup ważnego uzbrojenia. To Proca Dawida, izraelski system przeciwrakietowy.Finlandia, która ledwie parę dni temu wstąpiła do NATO, podjęła już pierwsze decyzje, które są sporą inwestycją w obronność kraju. Tamtejszy rząd zatwierdził wartą 316 mln euro umowę na system obrony powietrznej dalekiego zasięgu. Chodzi o znany izraelski system Proca Dawida. To pierwszy raz w historii, gdy system będzie użytkowany poza Izraelem.
Decyzja podyktowana jest koniecznością wzmocnienia armii o kolejny system obrony przeciwlotniczej, w obliczu rosnącego napięcia z Rosją, która ponad rok temu napadła Ukrainę. I chociaż przez lata Finlandia deklarowała status neutralny, to przygotowania do zawarcia umowy rozpoczęły się w roku 2017.
– Ten zakup da fińskim siłom obronnym nowe zdolności do przechwytywania celów na dużej wysokości. Jednocześnie kontynuujemy długoterminowy ambitny plan rozwoju zdolności obronnych Finlandii – stwierdził fiński minister obrony Antti Kaikkonen.
Finlandia kupuje nowy system obrony przeciwlotniczej. Zgodę muszą wydać władze USA
Proca Dawida jest systemem obrony powietrznej dalekiego zasięgu opracowanym wspólnie przez Izrael i Stany Zjednoczone. Sprzedaż systemu do Finlandii będzie wymagała zezwolenia udzielonego przez władze Stanów Zjednoczonych. Z uwagi na to, że kraj przystąpił do NATO, będzie to jednak czysta formalność.
System to element większego systemu bezpieczeństwa. Finlandia dysponuje już nowoczesnymi myśliwcami F-35. Dowódca sił powietrznych gen. Juha-Pekka Keranen powiedział, że dzięki nowemu zakupowi fińska obrona powietrzna zyska na znaczeniu w całej Europie. Proca Dawida ułatwi też prowadzenie działań obronnych, bo przejmie niektóre zadania realizowane przez myśliwce.
Proca Dawida (po hebrajsku “Sharvit Ksamim”) to system obrony powietrznej dalekiego zasięgu przeznaczony do przechwytywania i niszczenia rakiet średniego i dalekiego zasięgu czy bezzałogowych statków powietrznych (UAV). System składa się z trzech głównych elementów: pocisku przechwytującego Stunner, dwóch radarów wielomisyjnych (MMR) oraz systemów dowodzenia i kontroli. Pocisk Stunner stanowi główny element systemu. Po wystrzeleniu, pocisk namierza cel aż do osiągnięcia efektywnego zasięgu rażenia. MMR zapewnia zdolność wczesnego ostrzegania, monitorując duże obszary przestrzeni powietrznej. Radary korzystają z zaawansowanych algorytmów, które pozwalają dokładnie zidentyfikować przyjazne i wrogie samoloty.
Jak wyjaśnia serwis Defence24, Polska rozważała zakup izraelskiego systemu, jednak ostatecznie wybrała amerykański system Patriot.