23 May, 2022

Duda zapowiada nowy polsko-ukraiński traktat. “Pójdźmy krok dalej”

Duda zapowiada nowy polsko-ukraiński traktat. "Pójdźmy krok dalej"

Andrzej Duda podczas wizyty w Kijowie zaproponował utworzenie nowego polsko-ukraińskiego traktatu o dobrym sąsiedztwie. – Obowiązujący od 1992 roku znakomicie spełnił swoje zadanie. Chcę, aby nowy traktat był wejściem na wyższy poziom – powiedział prezydent RP.

Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski zabrali głos w sprawie inicjatywy utworzenia nowego polsko-ukraińskiego traktatu o dobrym sąsiedztwie, zapowiedzianej przez Dudę podczas wystąpienia przed parlamentem Ukrainy.

Duda w Kijowie: nowy polsko-ukraiński traktat to wejście na wyższy poziom

Prezydent Polski powiedział, że traktat z 1992 roku “biorąc pod uwagę to, co stało się w ostatnich dniach znakomicie spełnił swoje zadanie”. – Pójdźmy teraz krok dalej, wejdźmy na wyższy poziom. Chciałbym, żeby ten traktat był właśnie wejściem na wyższy poziom – dodał.

Mówiąc o terminie podpisania nowego traktatu, Duda podkreślił, że “w sensie historycznym, symbolicznym, byłoby to piękne, gdyby udało się to zrobić do stycznia 2023 roku”. To data 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. – W którym oba nasze narody de facto walczyły przeciwko caratowi, chcąc zrzucić niewolę – powiedział. Odnosząc się do potrzeby stworzenia nowego traktatu, zaznaczył, że jesteśmy dzisiaj w “zupełnie nowej sytuacji”, która “tworzy pewien nowy obraz, tworzy przede wszystkim pewną zupełnie nową perspektywę”. Nowy traktat, kontynuował Duda, miałby być “akceleratorem do realizacji tych nowych perspektyw i otwierających się w związku z nimi potencjalnie nowych możliwości.”

Zełenski z kolei zadeklarował “wielkie zaufanie do polskiego narodu”. – Popieram inicjatywę pana prezydenta Andrzeja Dudy – dodał. Ukraiński przywódca powiedział, że “Polska jest priorytetowym krajem dla Ukrainy” i kraje te mają “najlepsze relacje od wieków”.

Prezydent Ukrainy podkreślił także, że nowy traktat ma zacieśnić stosunki pomiędzy państwami. – Chcę, aby były traktaty między naszymi krajami, nie dlatego, żeby podpisać umowę dla umowy, ale po to, aby można było polepszyć nasze życie, zacieśnić nasze stosunki pomiędzy naszymi krajami i społeczeństwami – powiedział. Dodał, że najpierw “nasi specjaliści opracują teksty, a my później zaczniemy działania polityczne, aby uzgodnić różne szczegóły”.

 

Źródło: Radiozet.pl

Podobne artykuły