28 May, 2021

Duda dobiera się do emerytów. Ma lepszy pomysł niż związki

Duda dobiera się do emerytów. Ma lepszy pomysł niż związki

Obniżenie wieku emerytalnego i emerytury stażowe? Andrzej Duda złoży własny projekt i co ważne, będzie to projekt odrębny od tego przygotowanego przez związki zawodowe. Czy PiS zgodzi się, by można było wcześniej przejść na emeryturę?

 

Sezon narciarski zakończony, nie ma gdzie szusować i Andrzeja Dudę nosi. Chłopina widocznie szuka sobie zajęcia i jest tak zdesperowany, że wziął się za pracę. Kancelaria prezydenta złoży własny projekt emerytur stażowych odrębny od przygotowanego przez związki zawodowe, co oznacza obniżenie wieku emerytalnego. Na emeryturę niektóre osoby mogłyby przejść w wieku 53 lat.

 

Emerytury stażowe i obniżenie wieku emerytalnego. Obietnice Dudy

 

Jak przypominają związkowcy z „Solidarności”, chcieli już wcześniej wprowadzić obiecane emerytury stażowe, a odpowiednie pismo trafiło w lutym na biurko Andrzeja Dudy. Prezydent projekt odrzucił, a na jego bazie przygotował własny. Ale się napracował…

 

Projekt ustawy o emeryturach stażowych powstanie w Kancelarii Prezydenta RP i zostanie przez prezydenta Andrzeja Dudy złożony w parlamencie. Prezydent przy powoływaniu rady ds. społecznych bardzo silnie akcentował, że ta rada właśnie ma przede wszystkim wypracować konkretny projekt ustawy związany z emeryturami stażowymi. Na tym bardzo zależy prezydentow – zapewnił rzecznik prezydenta Błażej Spychalski w programie “Siódma9”. (Gazeta.pl)

 

Duda obiecał emerytury stażowe podczas kampanii prezydenckiej, bo jak twierdzi, trzeba „zaspokoić oczekiwania społeczne i pomieścić się w możliwościach, jakie dziś ma i będzie miał w przyszłości system emerytalny”.

 

Czy projekt jest oczekiwany przez Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzenego na zlecenie Wirtualnej Polski i Money.pl, aż 60% Polaków domaga się wprowadzenia emerytur stażowych. Pojawia się jednak problem, bo Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego uważa, że zaproponowane przez NSZZ “Solidarność” emerytury stażowe będą wyjątkowo niskie, a czasem wręcz głodowe.

 

To de facto kolejne obniżenie wieku emerytalnego. A wiek emerytalny w Polsce trzeba wyrównać i podnieść – wyjaśnia ekspert Instytutu Emerytalnego Oskar Sobolewski. (Money.pl)

 

Źródło: planeta.pl

 

Podobne artykuły