22 April, 2022

Co Polska zrobi z wielkim zapasem szczepionek? “Rząd poniósł przeogromną klęskę”

Co Polska zrobi z wielkim zapasem szczepionek? "Rząd poniósł przeogromną klęskę"

Polska została z ogromnymi dostawami szczepionek na koronawirusa, których nie chce przyjąć ani za nie zapłacić. – Polski rząd poniósł przeogromną klęskę w kontekście namawiania społeczeństwa na szczepienia przeciw COVID-19 – mówił w TOK FM lekarz Bartosz Fiałek. Jak dodał, ta klęska rządu może wszystkim nam odbić się czkawką już jesienią. – Naprawdę może dojść do tragedii epidemicznej – podkreślił.

W magazynach zalega 25 mln szczepionek przeciwko COVID-19, a na dostawy czeka kolejnych 67-70 mln dawek zamówionych przez Polskę. Rząd Mateusza Morawieckiego odmawia ich przyjęcia i zapłacenia za nie producentom. U tych ostatnich – zdaniem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego – trudno znaleźć zrozumienie w tej sprawie.

Jednak zdaniem Bartosza Fiałka – lekarza specjalisty w dziedzinie reumatologii i popularyzatora wiedzy medycznej – rzecz nie w tym, że Polska zamówiła zbyt wiele szczepionek, które okazały się bezużyteczne. – Chodzi o to, że polski rząd poniósł przeogromną klęskę w kontekście namawiania społeczeństwa na szczepienia przeciw COVID-19. Tylko ok. 57 proc. Polek i Polaków w pełni się zaszczepiło. W pełni, a więc – według dzisiejszego nazewnictwa – dwiema dawkami, choć powinno być trzema. Zapewne wkrótce zmieni się nazewnictwo i pełne szczepienie będzie obejmowało trzy dawki. A w Polsce przyjęła je tylko jedna trzecia społeczeństwa – mówił w TOK FM.

W opinii specjalisty te liczby pokazują, jak “bardzo nie udało się rządowi przekonać Polaków do szczepień przeciw COVID-19”, co jesienią może skończyć się tragedią.

– Teraz po tej klęsce Polska musi rezygnować z dawek szczepionek, które ratują życie (…) To jesienią może nam odbić się czkawką. Dlatego że wirus może mutować w takim kierunku, że będzie zjadliwy i będzie zabijał bardziej niż chociażby wariant delta. Jeżeli nie będziemy zaszczepieni i osłabnie nam odporność po wysokiej fali wywołanej przez wariant omikron, to naprawdę może dojść do tragedii epidemicznej. Gdybyśmy się szczepili, na pewno rozmiary tej tragedii byśmy istotnie zmniejszyli – podkreślił.

Na świecie podano już 19 mld dawek szczepionek

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od środy osoby, które ukończyły 80 lat, mogą przyjąć drugą dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19. Jednak pod warunkiem, że minęło 5 miesięcy od momentu, w którym przyjęli tzw. pierwszego boostera.

Gość TOK FM przyznał, że i tej decyzji resortu zdrowia nie rozumie i się z nią nie zgadza. – Ja bym zrobił to inaczej. Po pierwsze: nie po pięciu, a po czterech miesiącach. A po drugie: nie 80 plus, a 60 plus. Dlatego że badania wskazują jednoznacznie, że w grupie osób po 60. roku życia przyjęcie tzw. drugiego boostera o 78 proc. zmniejsza ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 i zgonu. Naprawdę tak skutecznych narzędzi do zmniejszania ryzyka jakichkolwiek zdarzeń niepożądanych mamy niewiele w całej medycynie – zwrócił uwagę.

Przypomniał również, że szczepionki na koronawirusa są bezpieczne. Jak mówił, na świecie podano już ponad 19 mld dawek, a badania nie wykazały w związku z tym zwiększonej śmiertelności ani wzrostów zachorowań na nowotwory czy choroby autoimmunologiczne, o czym mówili antyszczepionkowcy.

Źródło: TokFm

 

Podobne artykuły