Warszawski adwokat zatrzymany przez CBA. Reprezentował Polskę przed TSUE
Funkcjonariusz CBA, zdjęcie ilustracyjne Źródło:X / CBA Funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali adwokata Waldemara G. w sprawie powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych oraz przyjęcia korzyści majątkowej.
23 kwietnia 2024 roku w Warszawie funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego z Katowic zatrzymali 65-letniego adwokata Waldemara G., profesora jednej z warszawskich uczelni wyższych, który powołując się na wpływy w instytucjach państwowych.
PAP informuje, że zatrzymany to rektor Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Warszawie.
50 tys. zł w zamian za pozytywne załatwienie sprawy
Według ustaleń śledztwa adwokat zapewniał rodzinę jednego z zatrzymanych o możliwości wykorzystania wpływów w celu pozytywnego załatwienia sprawy, która dotyczyła wniosku o tymczasowy areszt. Prawnik przyjął od bliskich zatrzymanego korzyść majątkową w kwocie 50 tys. złotych. Ponadto usiłował doprowadzić jego rodzinę do dalszego niekorzystnego rozporządzania mieniem w kwocie 200 tys. złotych.
Zatrzymany został doprowadzony do Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie. Tam usłyszał zarzut z art. 230 oraz 286 k.k tj. powoływania się na wpływy oraz niekorzystnego rozporządzania mieniem.
Funkcjonariusze CBA przy udziale Straży Granicznej przeszukali kilka lokalizacji na terenie Mazowsza i Śląska. W ramach śledztwa zabezpieczyli elektroniczne nośniki danych oraz dokumentację dowodową, dotyczącą podejrzenia popełnienia przestępstw korupcyjnych. Dodatkowo w mieszkaniu prawnika funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli środki pieniężne w znacznej wysokości.
Adwokat Waldemar G. ma trafić do aresztu
CBA poinformowało w komunikacie, że śledztwo w tej sprawie nadzoruje Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie.
Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania Prokurator skierował wobec podejrzanego wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację Prokuratora i zastosował wobec podejrzanego tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy.
Adwokat występował przed sądami polskimi oraz przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Pełnił funkcję pełnomocnika rządu RP w Trybunale UE w Luksemburgu.