Burze i nagły spadek temperatury. IMGW wydało ostrzeżenia
W ciągu dnia będziemy w zasięgu rozległej zatoki niżu znad Skandynawii. Na południu i południowym wschodzie zaznaczać się będzie strefa falującego frontu atmosferycznego. Jakie temperatury prognozuje IMGW na czwartek 13 lipca?
Prognoza pogody na czwartek, 13 lipca
W nocy pojawi się umiarkowane zachmurzenie, które ominie jedynie zachód kraju. Od południowego zachodu nadejdą również chmury deszczowe i burze, w trakcie których suma opadów wyniesie do 15 mm do 20 mm.
Nad ranem lokalnie na północy i w centrum możliwe mgły, które ograniczą widoczność do 500 metrów. Na termometrach zobaczymy od 15 stopni na zachodzie do 24 stopni na południowym wschodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, nad morzem od czasu do czasu porywisty. W czasie burz osiągnie do 80 km/h.
Zachmurzenie w trakcie dnia będzie duże lub umiarkowane. W centrum, na południu i południowym wschodzie utrzymają się burze oraz deszcz. Najwyższe sumy opadów prognozowane są na południowym wschodzie. Miejscami wyniosą od 20 mm do 30 mm, a na obszarach podgórskich oraz w Karpatach do 40 mm – 45 mm.
Temperatura maksymalna wyniesie od 17 stopni na Śląsku do 27 stopni na Podkarpaciu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, nad morzem porywisty. W czasie burz wiatr zawieje z prędkością do 70 km/h.
Temperatura w poszczególnych miastach:
- Białystok – 28 stopni;
- Bydgoszcz – 25 stopni;
- Gdańsk – 21 stopni;
- Gorzów Wielkopolski – 26 stopni;
- Katowice – 17 stopni;
- Kielce – 18 stopni;
- Kraków – 20 stopni;
- Lublin – 25 stopni;
- Łódź – 18 stopni;
- Olsztyn – 23 stopnie;
- Opole – 18 stopni;
- Poznań – 24 stopnie;
- Rzeszów – 22 stopnie;
- Szczecin – 25 stopni;
- Toruń – 25 stopni;
- Warszawa – 19 stopni;
- Wrocław – 25 stopni;
- Zielona Góra – 26 stopni.
Ostrzeżenia IMGW: silny deszcz z burzami
Na czwartek prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Wysokość opadów wyniesie od 50 do 65 mm. Pojawią się również burze z gradem, w trakcie których zawieje do 80 km/h. Alerty ogłoszone zostały w województwach:
- śląskim;
- małopolskim;
- świętokrzyskim;
- podkarpackim.
W dwóch regionach IMGW wciąż zachowało ostrzeżenie przed gwałtownym wzrostem stanu wody. Przez krótki czas może ona przekraczać dopuszczalny poziom. Sytuacja taka będzie miała miejsce w wodach w okolicy Częstochowy oraz Rybnika. W reszcie kraju utrzymuje się susza.
twitterCzytaj też:
Dużo słońca i upały. Prognoza pogody na 12 lipcaCzytaj też:
Fala upałów nadciąga nad Polskę. Na termometrach nawet 35 stopni