29 March, 2022

Budowa tymczasowych mieszkań dla uchodźców z rządową dotacją

Budowa tymczasowych mieszkań dla uchodźców z rządową dotacją

– Z rządowego Funduszu Dopłat samorządy mogą też uzyskać dotację do budowy mieszkań tymczasowych. I mogą to być również mieszkania dla uchodźców – powiedział Piotr Uściński podczas posiedzenia sejmowej komisji infrastruktury, które odbyło się 22 marca.

Jak informuje Poral Samorządowy, minister Uściński zachęcał samorządy do skorzystania z tej możliwości, mówiąc, że w ramach tego funduszu mogą one uzyskać dofinansowanie pokrywające 80 proc. kosztów inwestycji.

– Dziś przyjęliśmy też projekt ustawy, dzięki któremu budżet Funduszu Dopłat zwiększy się o 1,2 mld zł – mówił wiceszef resortu rozwoju.

Red. Przemysław Zańko z portalu regiodom.pl zwraca jednak uwagę, iż „warto pamiętać, że zarówno pozyskiwanie środków, jak i sama budowa to proces trwający wiele miesięcy. Jest to więc marna pociecha dla tysięcy Ukraińców, którzy już teraz mają problemy mieszkaniowe. W największych miastach trudno dziś znaleźć jakiekolwiek wolne mieszkanie do wynajęcia, a czynsze w ostatnich tygodniach poszybowały w górę.”

„Póki co większość uchodźców, którzy znaleźli lokum, zrobiła to na własną rękę lub dzięki życzliwości prywatnych właścicieli mieszkań. Osoby, które zaprosiły Ukraińców pod swój dach, mogą przez 2 miesiące liczyć na wsparcie finansowe od rządu w wysokości 40 zł na uchodźcę dziennie” – pisze red. Zańko.

Źródło: portalsamorzadowy.pl

Podobne artykuły