04 May, 2022

Brytyjska armia przyznałą, że użyje białego fosforu w Kenii

Brytyjska armia przyznałą, że użyje białego fosforu w Kenii

Brytyjscy żołnierze mogą wystrzelić bardzo kontrowersyjną Broń zapalającą na ćwiczeniach w Kenii – przyznał rząd do Parlamentu. Objawienie pojawia się wśród obaw Wielkiej Brytanii o stosowanie przez Rosję białego fosforu na Ukrainie.

Minister obrony James Heappey powiedział dziś, że brytyjscy żołnierze rozmieścili pociski z moździerza białego fosforu na ćwiczeniach w Kenii “gdzie warunki pozwoliły na ich użycie”.

Dodał, że zapewnia “oświetlenie do treningu w nocy,a także do celów kontroli dymu”.

Fosfor biały nie jest obecnie zakazany jako broń chemiczna, ale ma podobne działanie. Human Rights Watch twierdzi, że jest “znany z powagi obrażeń, które powoduje” i “głęboko pali Ludzkie ciało”.

“Jeśli fragmenty białego fosforu dostają się do krwiobiegu, mogą prowadzić do niewydolności wielu narządów”, zauważa Grupa. “Już opatrzone rany mogą się rozpływać po usunięciu opatrunków”.

Na początku tego miesiąca brytyjski wywiad obronny wezwał Rosję do wprowadzenia białego fosforu w rejonie Donbasu na Ukrainie i ostrzegł Władimira Putina, że może go użyć w walkach o oblężone portowe miasto Mariupol.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zelensky skarżył się Nato na stosowanie przez Rosję białego fosforu. Doniesienia medialne o jego użyciu często budzą obawy Kremla, że zacznie strzelać zakazaną bronią chemiczną.

Chociaż nie ma sugestii, że Wielka Brytania celowo atakuje kenijskich cywilów białym fosforem, wiele z jej ćwiczeń w państwie wschodnioafrykańskim odbywa się na terenach komunalnych. Wewnętrzny raport armii widziany przez odtajnione stwierdza, że żywe ostrzeliwanie moździerzy odbywa się na obszarach “uczęszczanych przez rolników, wieśniaków i koczownicze plemiona-ludzi”.

Kenny MacAskill MP, który odkrył jego zastosowanie w Kenii, powiedział: “zagrożenia związane z białym fosforem są dobrze udokumentowane i spowodowały obrażenia i nieszczęścia w wielu konfliktach.

“To, że powinno być używane w ćwiczeniach w pobliżu miejsca, w którym znajdują się cywile lub przez które będą przechodzić, jest wysoce niebezpieczne. To po prostu nie powinno się dziać, a Ministerstwo Obrony powinno zaprzestać tej praktyki.”

Gruz

Armia Brytyjska może szkolić się na rozległym obszarze lądu w Kenii. W ostatnich latach ćwiczenia wojskowe stworzyły wystarczającą ilość gruzu, aby wypełnić kilkanaście kontenerów transportowych.

Nie cała zużyta amunicja jest odzyskiwana z terenów treningowych, co stanowi zagrożenie dla miejscowej ludności.

MacAskill wcześniej odkrył, że 13-letni kenijski chłopiec doznał skaleczeń i oparzeń, gdy w styczniu ubiegłego roku znalazł niezagrożoną mini flarę. Armia stwierdziła, że jest to”zgodne z brytyjską amunicją, która została użyta w tym rejonie”.

W 2015 roku inny 13-letni kenijski chłopiec, Lisoka Lesasuyan, stracił obie ręce i oko, gdy podniósł niewybuch. Typ fuze został wycofany ze służby w British army w 2019 roku po tym, jak stwierdzono, że zawiera trującą substancję wybuchową Tetryl-poinformował poseł laburzystów Clive Lewis.

Tetryl może wpływać na układ nerwowy, trawienny i oddechowy. Jego produkcja w Stanach Zjednoczonych została wstrzymana już w 1973 roku, a Pentagon niszczy pozostałe zapasy.

“Podejrzenia, że użyli chemikaliów”

Kenijski prawnik, Kelvin Kubai, który reprezentuje ofiary nadużyć w brytyjskiej armii, powiedział odtajniony, że uważa, że miejscowi ludzie mają problemy zdrowotne związane z Tetrylem i białym fosforem, takie jak zaburzenia widzenia.

“Od dawna mieliśmy podejrzenia, że podczas treningu używali środków chemicznych, a teraz wychodzą na jaw dowody, które potwierdzają nasze obawy” – skomentował Kubai.

“Zadziwiające jest to, że jeszcze w 2019 r. Tetryl był używany przez Armię brytyjską ze względu na jego właściwości toksykologiczne. Kenijskie władze i cała społeczność są trzymane w tajemnicy.”

Oskarżył brytyjską armię o “niezrównoważoną kulturę”, zauważając, że traktat regulujący wykorzystanie przez Wielką Brytanię terenów treningowych w Kenii dopiero niedawno dodał klauzulę pozwalającą narodowi przyjmującemu monitorować wpływ na środowisko.

– Czuję, że Armia Brytyjska korzysta z braku takiej ustawy monitorującej, jak kontrola wykorzystania ich pól treningowych. Ustawa ta jest wprowadzana dość późno, po tym jak brytyjscy żołnierze już od wielu lat szkolą się w Kenii.”

Rzecznik armii powiedział ,że “Armia Brytyjska nie używa pocisków z moździerza z białego fosforu jako broni zapalającej”, ponieważ nie są one skierowane do cywilów, a ich głównym przeznaczeniem jest oświetlenie. Każdy efekt zapalający jest najwyraźniej przypadkowy.

Pociski wystrzeliwane są tylko na obszar treningowy Archer ‘ s Post training, który obejmuje 87 000 hektarów Kenii. Armia twierdzi, że strażnicy i wykonawcy oczyszczają teren z ludności cywilnej przed ćwiczeniami poprzez dotarcie do miejscowej ludności pasterskiej. Śmigłowce są wykorzystywane do zapewnienia dzikich zwierząt opuścił.

Podobne artykuły