26 April, 2022

Bolesna prawda o zarobkach Polaków. Tak się żyje za średnią krajową

Bolesna prawda o zarobkach Polaków. Tak się żyje za średnią krajową

6 tys. 665 zł brutto miesięcznie. Tyle według GUS zarabia statystyczny Polak. I choć zdecydowana większość z nas o takich zarobkach może pomarzyć, to postanowiliśmy podjąć próbę oszacowania, jak w świetle przyspieszającej inflacji wygląda dziś budżet domowy takiego “średniaka”. Smutna prawda jest taka, że po odliczeniu najważniejszych wydatków na życie pozostaje już całkiem niewiele.

Ostatnie dane GUS pokazują, że wynagrodzenia rosną w tempie 12,4 proc. rocznie, a średnia pensja sięgnęła już poziomu 6 tys. 665 zł brutto miesięcznie. Łatwo więc dojść do wniosku, że — cytując klasyka — “Polska rośnie w siłę, a ludziom żyje się dostatniej”.

Tyle jednak teoria. Bo dane na temat średniej pensji na pewno nie obrazują rzeczywistości. Zresztą na początku 2022 r. przyznał to niechcący sam rząd w osobie Norberta Maliszewskiego, czyli szefa Rządowego Centrum Analiz.

Opublikował on wówczas na Twitterze dane, dzięki którym chciał pokazać, że na Polskim Ładzie zyska zdecydowana większość Polaków, a krytykujący ten program są tak naprawdę “oderwani od rzeczywistości”. Wniosek z tych danych płynął jeden — nawet 70 proc. z nas zarabia mniej niż średnia krajowa.

Mówienie więc, że 6 tys. 665 zł to pensja statystycznego Kowalskiego, nie do końca oddaje rzeczywistość. Uznajmy jednak, że innego wskaźnika nie ma (medianę GUS publikuje znacznie rzadziej, a ostatnie szacunki są już bardzo nieaktualne), więc zostańmy przy niedoskonałej średniej arytmetycznej.

Wydatki dobijają budżety domowe

Postanowiliśmy podjąć próbę oszacowania, jak wygląda budżet domowy osoby zarabiającej wspomnianą średnią krajową i ile zostaje “na życie” po odliczeniu najistotniejszych wydatków. Co prawda GUS mierzy to i publikuje takie dane co roku, a ostatnia publikacja mówi o ponad 2 tys. zł dochodu rozporządzalnego. Jednak podobnie jak średnia pensja nie daje to pełnego obrazu.

W tym celu zdecydowaliśmy się na stworzenie trzech różnych modeli. W pierwszym nasz “statystyczny Kowalski” mieszka sam w kupionym na kredyt mieszkaniu.

Drugi scenariusz to “średniak” mieszkający ze współmałżonkiem zarabiającym minimalne wynagrodzenie (czyli 3 tys. 10 zł brutto), a trzeci przykład to rodzina składająca się z dwojga “średniaków” oraz jednego dziecka.

Podkreślamy, że są to szacunki, które mogą różnić się od przyjętych założeń. Wśród najistotniejszych kosztów wyróżniliśmy te, które GUS wskazuje jako te najbardziej znaczące dla domowych budżetów. Są wśród nich koszty utrzymania mieszkania (kredyt, rachunki za gaz i prąd), transport (przede wszystkim paliwo) oraz zakup żywności.

Singiel odlicza “do pierwszego”. Zostaje mu 800 zł na miesiąc

6 tys. 665 zł brutto miesięcznie to ok. 4,7 tys. zł na rękę. Dla mieszkającego samotnie “statystycznego Kowalskiego” oznacza to prawdziwe kłopoty ze spięciem domowego budżetu.

Po stronie dochodów zapisujemy bowiem wspomniane 4,7 tys. zł. Za to strona wydatkowa będzie znacznie bardziej obfita.

Na początek coś, co w ostatnich tygodniach boli Polaków najmocniej, czyli kredyt hipoteczny. Według danych Biura Informacji Kredytowej średnia kwota kredytu dla całej Polski to obecnie ok. 365 tys. zł.

Nie będzie znaczącym nadużyciem założenie, że w dobie rekordowo niskich stóp procentowych, czyli wiosną 2020 r. średnio zarabiający Polak mógłby liczyć na kredyt na zbliżonym poziomie.

Zostaje więc raptem 2 tys. zł na inne wydatki. Wśród tych najbardziej dotkliwych według GUS jest choćby utrzymanie mieszkania. Po ostatnich podwyżkach taryf przez URE średnia wysokość rachunku za prąd wynosi ok. 150 zł miesięcznie.

W przypadku gazu kwota ta zależy od tego, czy błękitne paliwo wykorzystywane jest tylko do przygotowywania posiłków i grzania wody, czy również do ogrzewania mieszkania. W tym pierwszym przypadku rachunek wynosi ok. 160 zł, a w ostatnim nawet 400 zł miesięcznie. W naszym modelu zakładamy, że “średniak” gazem podgrzewa tylko posiłki i wodę, a ogrzewanie pochodzi z miejskiej sieci, a nie samodzielnego źródła.

Zakładamy więc, że gaz i prąd to zatem dla naszego statystycznego Polaka wydatek ok. 250 zł miesięcznie.

Tu warto bowiem podkreślić, że w przypadku rachunków za media wciąż działa rządowa tarcza antyinflacyjna. Z perspektywy portfela nie jest to jednak gigantyczna ulga.

Kolejna grupa wydatków to transport, czyli koszty paliwa. Według raportu “Polak w drodze”, przygotowanego przez Santander Consumer Bank statystyczny kierowca pokonuje w Polsce mniej niż 20 tys. km rocznie. Przy czym 30 proc. z nas mieści się w przedziale 10-20 tys. km, a kolejne 23 proc. nie robi w ciągu roku więcej niż 5 tys. km.

I ostatnia, choć na pewno nie najmniej ważna grupa wydatków, czyli żywność. Według danych GUS z 2020 r. średnio na osobę przypadają zakupy spożywcze na kwotę 323 zł miesięcznie. Od tego czasu ceny jednak poszły w górę o ok. 15 proc., więc dziś jest to już ok. 370 zł od osoby.

Suma kosztów daje nam więc w sumie blisko 3,8-3,9 tys. zł kosztów co miesiąc. Na pozostałe wydatki zostaje więc raptem 800 zł. A przypomnijmy, że w naszym zestawieniu nie ujęliśmy m.in. kosztów usług telekomunikacyjnych (telewizja, internet, telefon), rozrywki (restauracja, kultura, sport) czy niektórych opłat (śmieci, niektóre elementy czynszu do spółdzielni itp.).

W efekcie zostaje więc znacznie mniej pieniędzy np. na zakup ubrań, butów, wakacje czy nieoczekiwane wydatki. A prawdziwy problem pojawi się, jak przyjdą kłopoty zdrowotne i trzeba odwiedzić kilku lekarzy, wykupić leki w aptece czy — co gorsza — poddać się zabiegowi.

Mieszkający samotnie “średniak” co miesiąc więc nerwowo odlicza do pierwszego. A przypomnijmy, że i tak ma on wyższą pensję niż ok. 70 proc. Polaków.

W rodzinie łatwiej, choć nadal ciężko. 2,5 tys. “na życie”

W przypadku małżeństwa, w którym jedna z osób zarabia średnią, a druga minimalną pensję, sytuacja wygląda lepiej. W takiej rodzinie dochody sięgają już 7 tys. zł netto miesięcznie.

Co z kosztami? Dla uproszczenia zakładamy, że kredyt to niezmiennie 2,7 tys. zł, choć przecież w przypadku większej liczby osób mieszkanie może być większe.

Na pewno jednak większe będzie zużycie prądu i gazu, więc zamiast 250 zł rachunki można oszacować na poziomie 350 zł. Podobnie z paliwem, którego w przypadku dwóch osób na pewno będzie potrzeba więcej i zamiast 500 zł będzie trzeba tankować za 600 zł miesięcznie.

Suma? 7 tys. zł dochodu i prawie 4,5 tys. zł kosztów. Zostaje więc 2,5 tys. zł na życie i inne, nieujęte przez nas wydatki. Przy dobrym planowaniu można więc oszczędzić kilkaset złotych na wakacje lub inne większe wydatki.

Dziecko oznacza wydatki. 500 plus nie wystarczy

Ostatni wariant to rodzina średniaków z jednym dzieckiem. Dochody w tym przypadku to niespełna 9,5 tys. zł z pracy rodziców oraz 500 plus dla dziecka. Łącznie więc 10 tys. zł. Tacy “średniacy” są już więc w stosunkowo dobrej sytuacji finansowej.

Koszty praktycznie pokryją się z tym, co mieliśmy w poprzednim wariancie, choć oczywiście trzeba również uwzględnić potrzeby dziecka. Zakładamy więc, że na kredyt, prąd, gaz, paliwo czy jedzenie rodzina z dzieckiem wyda nie 4,5, ale 5,5-6 tys. zł. Zostaje więc ok. 4 tys. zł na pozostałe wydatki takiej rodziny.

Każdy, kto ma dziecko, wie jednak, że wydatki na jego potrzeby znacząco przekraczają to, co państwo daje w ramach programu 500 plus. W przypadku niemowlaka trzeba bowiem doliczyć pieluchy, później opłaty za żłobek lub przedszkole czy wreszcie podręczniki do szkoły oraz opłaty za zajęcia dodatkowe.

W przypadku rodziny “średniaków” można jednak zaryzykować stwierdzenie, że ich zarobki pozwalają nie tylko na comiesięczne oszczędności, ale i pokrycie niespodziewanych wydatków, w tym tych związanych ze zdrowiem.

Podobne artykuły