05 July, 2022

Będą niedobory węgla i gazu? Ekspert zapowiada: ta zima nie będzie łatwa

Będą niedobory węgla i gazu? Ekspert zapowiada: ta zima nie będzie łatwa

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin przyznał, że ryzyko niedoboru gazu staje się realne w całej Europie. Jego zdaniem mogą nas też czekać problemy z transportem węgla. W jego ocenie oznacza to, że “ta zima nie będzie łatwa”. — Ciepła w polskich domach nie zabraknie, ale być może trzeba będzie oszczędzać energię elektryczną — przyznał.

  • — Wszyscy wiemy, że dostawy gazu są ograniczane z kierunku wschodniego do kolejnych krajów. To powoduje, że staje się realne ryzyko niedoboru tego surowca na całym rynku europejskim — powiedział Rafał Gawin
  • Jego zdaniem możemy mieć też problemy z węglem. Chodzi przede wszystkim o transport i dostępność tego surowca
  • — Jestem przekonany, że ciepła w naszych domach nie zabraknie. (…) Jeśli jednak mówimy, że naszym priorytetem są dostawy ciepła, to być może w obszarze energii elektrycznej trzeba będzie trochę mniej energii zużywać — powiedział Gawin.

Zaznaczył, że gaz jest zużywany także w różnych procesach technologicznych w przemyśle.

— Podobna sytuacja ma miejsce z węglem. Oszczędzać więc na pewno zawsze warto, warto chuchać na zimne, zwłaszcza (…) kiedy mówimy, że dostępność węgla nie tyle może być ograniczona, ile mogą być trudności w kwestii jego transportu, dostarczenia, więc na pewno warto oszczędzać energię, żeby nie wywołać sytuacji niedoboru — zaznaczył prezes URE.

“Jestem przekonany, że ciepła w naszych domach nie zabraknie”

Rafał Gawin uspokajał, że jeżeli chodzi o gaz, podejmowane są działania “przez wszystkich interesariuszy, przede wszystkim przez przedsiębiorstwa, które gromadzą (…) gaz w naszych magazynach i rzeczywiście starają się zapewnić dostępność tego gazu na rynku krajowym” — podkreślił.

Przypomniał również, że od kilku lat realizowany jest projekt strategiczny z punktu widzenia państwa — dywersyfikacja kierunków dostaw gazu.

— Można powiedzieć, że wszystkie połączenia, które zamierzaliśmy zrealizować, inne niż z kierunku wschodniego, połączenia transgraniczne w zasadzie są już zrealizowane. Infrastruktura jest tu bardzo ważna, powiedziałbym krytyczna. Gaz musi się znaleźć w tej infrastrukturze, to wynika z kontraktów handlowych. (…) Za takie kontrakty handlowe odpowiedzialne są przedsiębiorstwa energetyczne — powiedział w TOK FM Rafał Gawin.

— Jestem przekonany, że ciepła w naszych domach nie zabraknie. (…) Jeśli jednak mówimy, że naszym priorytetem są dostawy ciepła, to być może w obszarze energii elektrycznej trzeba będzie trochę mniej energii zużywać — powiedział Gawin.

— Energię należy oszczędzać zawsze, a w sytuacji kryzysowej każde zdarzenie na rynku globalnym może wywoływać ograniczenia w dostawach surowca i może powodować ryzyko. Na dzień dzisiejszy ryzyka nie widzimy, ale sytuacja na rynku globalnym jest tak zmienna, nieprzewidywalna, że warto oszczędzać energię, by sobie dodatkowo pomóc w sezonie zimowym — dodał prezes URE.

Podobne artykuły