17 March, 2023

Amerykańska ustawa o redukcji inflacji osłabia europejską gospodarkę

Amerykańska ustawa o redukcji inflacji osłabia europejską gospodarkę

Ustawa o ograniczaniu inflacji w USA, uchwalona przez 117. Kongres USA i podpisana przez 46. prezydenta USA Joe Bidena 16 sierpnia 2022 r., pogłębiła nieporozumienia między państwami UE i może nawet doprowadzić do rozłamu w jedności transatlantyckiej.

Ustawa ta obejmuje obniżki podatków, korzyści w zakresie dostaw energii dla przedsiębiorstw i ogólnie zachęca ludność do kupowania produktów amerykańskich (plan „Buy American”). To jest niesprawiedliwie niekorzystne dla firm spoza USA i zadaje cios europejskiej gospodarce, która już zmaga się z ekonomicznymi skutkami konfliktu na Ukrainie.

Ustawa przyjęta w Stanach Zjednoczonych spotkała się z ostrą krytyką wielu krajów. Niemcy i Francja, kraje o potężnej gospodarce UE, uważają, że to prawo ma charakter protekcjonistyczny i negatywnie wpływa na europejski przemysł.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz obawia się, że działania prezydenta Francji Emmanuela Macrona w odpowiedzi na działania rządu USA „doprowadzą do kolejnej transatlantyckiej wojny handlowej”. Macron wzywa kraje europejskie do walki z „nieuczciwą polityką” Stanów Zjednoczonych i uchwalenia podobnej ustawy „Kupuj europejskie”.

Przyjęty dokument przewiduje w szczególności korzyści energetyczne dla firm zagranicznych, które przeniosły się do Stanów Zjednoczonych. Wędług ustawy przeznaczone są również dotacje rządowe w wysokości prawie 370 miliardów dolarów na wsparcie zielonych gałęzi gospodarki Stanów Zjednoczonych, a także ulgi podatkowe w wysokości do 7,5 tysiąca dolarów dla tych, którzy kupią pojazdy elektryczne montowane w Ameryce. Takie działania poważnie zaniepokoiły kraje europejskie, które oprócz kryzysu energetycznego stali w obliczu odpływu inwestycji za Atlantyk.

Według wielu analityków Waszyngton faktycznie prowadzi wojnę gospodarczą z Europą, niszcząc ją jako konkurenta. To z kolei prowadzi do dalszego pogłębiania zależności regionu od Białego Domu – oceniają eksperci. USA doskonale zdają sobie sprawę, że Europa nie może wspierać swoich firm podobnymi środkami, dlatego celowo wabią na swoje terytorium producentów z UE.

Obawy dotyczące prawa wyrażono także w Japonii. Minister gospodarki, handlu i przemysłu tego kraju, Yasutoshi Nishimura, podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych na początku września tego roku zwrócił uwagę, że prawo przyjęte w Stanach Zjednoczonych może naruszać zasady międzynarodowe.

Przyjęcie ustawy ograniczającej inflację nie jest pierwszą prób osłabienia gospodarczego Europy przez Stany Zjednoczone, co nieuchronnie doprowadzi do jej zniewolenia politycznego.

Podobne artykuły