Albania zrywa stosunki dyplomatyczne z Iranem. Ma to związek ze zmasowanym cyberatakiem

Albania zerwała stosunki dyplomatyczne z Iranem, nakazując irańskim dyplomatom i innym pracownikom ambasady opuścić kraj w ciągu 24 godzin. Ma to związek ze zmasowanym cyberatakiem na albańskie serwery, do którego doszło w lipcu tego roku – przekazał w środę premier Edi Rama, dodając, że stać za tym miał Teheran.
– Rząd zdecydował, by ze skutkiem natychmiastowym zerwać stosunki dyplomatyczne z Islamską Republiką Iranu – przekazał premier Albanii Edi Rama w oświadczeniu.
Reakcję władz w Tiranie nazwał “ekstremalną”. – Jest ona w pełni proporcjonalna do powagi i ryzyka cyberataku, który groził sparaliżowaniem usług publicznych, usunięciem systemu cyfrowego i włamaniem się do dokumentacji państwowej – dodał.
Premier wyjaśnił, że “dogłębne dochodzenie dostarczyło niepodważalnych dowodów, że cyberatak wymierzony w nasz kraj był zaaranżowany i sponsorowany przez Islamską Republikę Iranu poprzez zaangażowanie czterech grup, które dokonały agresji”.
W oświadczeniu Białego Domu napisano, że Stany Zjednoczone doszły do wniosku, iż Iran był odpowiedzialny za atak z połowy lipca oraz późniejsze operacje hakierskie przeciwko Albanii. Jak dodano, Teheran zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za swoją działalność wymierzoną w sojusznika z NATO.
Cyberatak na albańskie serwery
W połowie lipca rząd w Tiranie ogłosił, że Albania padła ofiarą zmasowanego ataku cybernetycznego z zagranicy. “Albania jest celem zmasowanego cybernetycznego ataku, jakiego nigdy wcześniej nie doświadczyła. Ten (…) cyberatak został zsynchronizowany poza granicami Albanii” – stwierdzono w oświadczeniu albańskiej Rady Ministrów.
“Aby nie dopuścić do zniszczenia w ataku naszego systemu informacji, Państwowa Agencja ds. Społeczeństwa Informacyjnego AKSHI czasowo zamknęła serwisy i inne strony rządowe” – dodano.
Gabinet premiera Ediego Ramy zamknął w maju większość urzędów państwowych, nadając wiodącą rolę w świadczeniu usług administracyjnych rządowemu portalowi internetowemu e-Albania.
Napięcie na linii Teheran-Tirana
Napięcia w relacjach Tirany z Teheranem trwają od 2014 roku, gdy Albania przyjęła na swoje terytorium około 3 tys. członków Organizacji Bojowników Ludowych Iranu, uznawanej przez irańskie władze za ugrupowanie terrorystyczne. Opozycjoniści osiedlili się w pobliżu miasta Durres w zachodniej części kraju – pisze Reuters.