29 December, 2021

Afera Pegasusa. Był szef CBA: Trudno uwierzyć, że wydano miliony na podsłuchiwanie trzech osób

Afera Pegasusa. Był szef CBA: Trudno uwierzyć, że wydano miliony na podsłuchiwanie trzech osób

Opinię publiczną zbulwersowała informacja, że telefon polityka PO Krzysztofa Brejzy mógł być podsłuchiwany w czasie kampanii wyborczej do Sejmu w 2019 r. – Oczekiwałbym w tej sprawie stanowczego dementi na poziomie premiera-wicepremiera, jeżeli nie posiadają takiego systemu lub go nie stosowali – mówi Faktowi Paweł Wojtunik, były szef CBA.

Beata Czuma, Fakt: Czy to prawdopodobne, że polski rząd wykupił licencję na Pegasusa i podsłuchiwał nim polityków?

Paweł Wojtunik, były szef CBA: To nie tylko jest prawdopodobne, ale prawie pewne. Przypomnę, że to dziennikarze ustalili, że tego typu oprogramowanie zostało zakupione przez jedną z polskich służb, a dokładnie przez CBA. Potwierdziła to NIK w kontroli i niezależny międzynarodowy instytut badawczy Citizen Lab.

Do tego dochodzą bardzo mętne oświadczenia rzecznika koordynatora służb specjalnych. Brak stanowczego dementi ze strony służb wskazuje na to, że polskie służby korzystają z tego typu narzędzi. Wydaje mi się, że to dopiero początek polskiej historii Pegasusa.

Komunikat Stanisława Żaryna jest w stylu “nie potwierdzam i nie zaprzeczam”. Zapewnił tylko, że “procedury są dochowywane i polskie służby działają zgodnie z prawem”. Czy to by wskazywało na to, że polskie służby miały do dyspozycji ten system?

Tak, komunikat Żaryna na to wskazuje. Jeżeli się czegoś nie ma, to mówi się w sposób jednoznaczny. Jakbym zapytał panią, czy ma pani bombę w domu, to pani odpowiedziałaby: “Absolutnie nie mam, w życiu nawet nie pomyślałabym, żeby kupić sobie bombę”. Odpowiedź rzecznika jest bardzo mętna. Należało się spodziewać, że w tej sprawie wypowie się ktoś z wyższym autorytetem niż rzecznik Żaryn, bo jego wiarygodność jest zerowa, jest od kilku lat tubą propagandową koordynatorów służb specjalnych. Jego oświadczenie i wystawianie laurki swoim przełożonym może być dla wielu osób mylące.

Oczekiwałbym w tej sprawie stanowczego dementi na poziomie premiera-wicepremiera, jeżeli nie posiadają takiego systemu lub go nie stosowali. Bo wszyscy poniżej są potencjalnymi użytkownikami lub beneficjentami tego systemu i przyzwoitość by nakazywała, by się nie wypowiadali w tej sprawie.

Oświadczenie Żaryna uważam za całkowicie niewiarygodne i wiem to na podstawie swojej przeszłej służby w CBA, to takie klasyczne “zagadywanie tematu” poprzez nieudzielanie żadnej odpowiedzi i zasłanianie się prawem, które w tej mierze jest dość precyzyjne.

Według doniesień mediów licencja na Pegasusa miała kosztować 25 mln zł. Czy uważa pan, że więcej osób mogło być więcej podsłuchiwanych? Na razie mówi się o trzech osobach. To senator Krzysztof Brejza, adwokata Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek.

Trudno uwierzyć, żeby wydano takie pieniądze na podsłuchiwanie trzech osób. Mielibyśmy wtedy do czynienia z przestępstwem niegospodarności. Przyszłość pokaże, jak wiele osób było podsłuchiwanych legalnie i nielegalnie, bo można założyć, że służby wykorzystywały ten system zgodnie z przepisami, chociaż trudno mi to sobie wyobrazić, bo Pegasus różni się od innych narzędzi kontroli operacyjnej i różnica polega na tym, że ciężko jest określić legalny obszar kontroli. Ten system kontroluje wszystko.

Czy we wnioskach prokuratury do sądu ws. inwigilowania jest określony zakres podsłuchów?

Oczywiście. Sąd wydaje postanowienie o zastosowaniu podsłuchu, czyli fachowo mówiąc kontroli operacyjnej i Prokurator Generalny musi zaakceptować ten wniosek. To jest trochę śmieszne i straszne, że to idzie przez biurko ministra Zbigniewa Ziobry, który wcześniej przekazał CBA pieniądze na zakup tego systemu. Mamy tu totalny konflikt interesów.

Służba musi wykazać zakres czasowy kontroli i jakie urządzenia zamierza kontrolować, musi uzasadnić dlaczego, wykazać, że to metoda ostateczna, bo nie udało się zdobyć dowodów innymi prostszymi metodami, ponieważ podsłuchiwanie jest najbardziej ingerujące w prawa i wolności obywatelskie.

Wreszcie służba musi też opisać, jakich narzędzi będzie używała w trakcie kontroli i jakie dane będą kontrolowane. W przypadku podsłuchu telefonicznego uzasadnienie jest dosyć proste, bo mówi, że to będzie np. telefon pani Beaty Czumy, numer taki i taki, bo prowadzi ona rozmowy o charakterze przestępczym, sprawa musi by opisana, i kontrola będzie polegała na podsłuchu rozmów telefonicznych oraz SMS-ów.

Nie prowadzę działalności przestępczej, więc czy do sądu legalnie może być skierowany wniosek o podsłuchiwanie mnie z Pegasusa?

Trudno mi sobie wyobrazić, żeby powstał legalny wniosek do sądu opisujący taki narzędzie, jakim jest Pegasus, bo on – jak mówią eksperci – kiedy wejdzie na urządzenie elektroniczne, to zasysa wszystkie dane. Nie wyobrażam sobie sędziego, który by zaakceptował taki wniosek. Zakres potencjalnych danych jest tak duży, że wykraczają one poza zakres kontroli operacyjnej.

Jakie zagrożenia widzi pan w systemie Pegasus?

Co mnie najbardziej niepokoi, to czy ten system nie był używany poza procedurami kontroli operacyjnej. Bo zawsze jest taka pokusa, że jak się ma wyjątkowe narzędzie, to często agenci chcą jego używać na pograniczu prawa i to powinien nadzorować koordynator służb specjalnych, do którego jest zaufanie.

Czy przy wniosku do sądu o zgodę na podsłuchy CBA albo prokuratura musi wszcząć postępowanie przeciwko osobie podsłuchiwanej?

Zasadą legalnego działania służb jest to, że aby wykonywać jakiekolwiek czynności operacyjne, np. podsłuch, to służba musi prowadzić sprawę związaną z działalnością przestępczą jakiejś osoby lub grupy osób. Inaczej te działania są nielegalne. Żeby założyć podsłuch, musi być prowadzona sprawa i założona teczka. I uzasadnienie możliwości popełnienia przestępstwa.

Czy służby za przekroczenie swoich uprawnień mogą ponieść odpowiedzialność?

Jeżeli służby przekroczyły jakiekolwiek uprawnienia albo nie dochowały procedur, to ponoszą odpowiedzialność karną z art. 231. Ciekawostką jest to, że ten artykuł nie dotyczy koordynatorów służb specjalnych, bo te osoby formalnie nie podejmują decyzji.

Czy jest szansa na wyjaśnienie tej sprawy za rządów PiS?

Obecnie nie ma szansy na obiektywne uczciwe wyjaśnienie tej sprawy, bo wszyscy, którzy powinni ją wyjaśnić, są potencjalnymi beneficjentami tego typu procedur, byli zaangażowani w proces pozyskiwania tego systemu. Przyjdzie poczekać na zmianę władzy i mam nadzieję, że wtedy niezależna prokuratura, komisja śledcza czy nowi szefowie instytucji dokonają wewnętrznych audytów.

Wszyscy oczekujemy komunikatu, czy koordynatorzy służb mieli dostęp do materiałów operacyjnych z podsłuchów, jak wykorzystywali te materiały i komu je przekazywali i czy inne osoby nieuprawnione miały dostęp do tych materiałów. Koordynatorzy służb specjalnych byli skazani za przekroczenie uprawnień w tym zakresie, więc należy mieć do nich ograniczone zaufanie.

Największym zagrożeniem podsłuchów jest nie tyle bezpodstawne ich stosowanie, ale nielegalne wykorzystywanie ich wyników do różnych gierek, gier czy politycznych operacji.

Podobne artykuły